Koruna stabilní, eurodolar roste na 1,3714 EURUSD a čeká na další komentáře Fedu

Koruna dnes dopoledne zůstává velmi stabilní na úrovni 27,47 Kč za euro, k americkému dolaru nepatrně posiluje na 20,03 Kč za dolar. Eurodolarový kurz se vrací nad hladinu 1,3700 a aktuálně se obchoduje na úrovni 1,3716 EURUSD. Japonský jen pokračuje v posilování k dolaru na nová 3,5měsíční maxima, když se obchoduje na kurzu 100,9 USDJPY.

Eurodolarový trh vstřebává noční komentář Charlese Plossera, prezidenta lokálního Fedu ve Filadelfii. Jako jeden z jestřábů v americké měnové autoritě Plosser upozornil, že kvůli kvantitativnímu uvolnění drží Fed nyní třaskavinu v podobě dvou a půl bilionu dolarů, čímž riskuje jejich uvolnění do ekonomiky a prudký růst inflace s vážnými dopady.

Japonský jen poslal na nová 3,5měsíční maxima k euru a dolaru komentář guvernéra Bank of Japan Haruhiko Kurody, který se domnívá, že je japonská ekonomika skutečně na dobré cestě k oživení. Guvernérovy komentáře snižují pravděpodobnost, že bude muset centrální banka dále uvolňovat měnovou politiku.

Eurodolarový trh bude dnes pod vlivem zveřejnění záznamu z posledního měnověpolitického jednání Fedu (20:00 hodin) a očekává se také komentář předsedkyně Fedu Janet Yellenové (16:00 hodin). Záznam z jednání Fedu by měl potvrdit závazek centrální banky pokračovat v omezování kvantitativního uvolňování (QE) nákupem dluhopisů, nákupy aktiv mají být redukovány o dodatečných10 mld. USD měsíčně, což indikuje konec QE na konci letošního roku.

Newsletter