Koruna stále pod 26 EURCZK. Kdo pohne kurzem? A kdy?

Koruna se dál drží pod úrovní 26 korun za euro, aktuálně je kurz na 25,93 EURCZK. Česká měna tento týden atakovala nejsilnější hodnoty od konce kurzového závazku České národní banky. Včerejší velmi dobrá čísla z tuzemské ekonomiky na kurz vliv neměla. Už v pondělí ale statistici oznámí vývoj inflace za září, který by mohl naznačit i výsledek hlasování centrálních bankéřů o sazbách na počátku listopadu. Očekává se, že sazby půjdou nahoru. Už minulý týden bylo hlasování těsné. 

To, že se blíží další zvýšení sazeb, reflektuje nejen vývoj kurzu koruny, ale rovněž i české státní dluhopisy. Poté, co se výnos toho dvouletého loni v říjnu propadl do rekordně záporné hodnoty, tak včera se opět posunul nad psychologickou hranici nula procent.

Od loňského října se tak výnos dvouletého korunového bondu posunul o více než procentní bod z rekordní hodnoty -1,039 %, která byla tehdy mnohem nižší než ta pozorovaná například u švýcarského bondu stejné splatnost.

Včerejší revize ekonomického růstu za druhé čtvrtletí podle ekonoma Roklen Michala Šoltése potvrdila pozitivní rychlý růst o 4,7 procenta reálně meziročně. Se současnou situací je spojen i růst přeshraničního obchodu. „Vývoz českého zboží a služeb rostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 7,3 procenta. Posílil i dovoz do české ekonomiky, a to o více než šest procent,“ dodal Šoltés.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok označil minulý týden výkon české ekonomiky za robustní. Jak HDP, tak i růst mezd je oproti očekávání ČNB mnohem silnější, poslední zveřejněná čísla o inflaci pak byla sice o něco nižší, než předpokládala prognóza, nejde však o žádný problém, který by měl jakkoliv ovlivnit aktuální přístup banky.

Všichni členové bankovní rady ČNB vyjádřili pochopení, že současná makroekonomická situace a modelové výpočty a výsledky jednoznačně směřují k normalizaci sazeb. 

Dolar se aktuálně obchoduje na 1,177 EURUSD a 22,03 USDCZK. Dnes odpoledne bude v USA oznámena tvorba pracovních míst dle ADP. V pátek pak bude zveřejněno hlavní číslo z amerického trhu práce – Non-farm payrolls. Ve večerních hodinách SEČ vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. V Polsku končí dvoudenní zasedání polské centrální banky. Zápis z posledního zasedání zveřejní maďarská centrální banka.

Newsletter