Koruna „symbolicky“ posílila. Je nejsilnější od března 2013

Česká měna včera zpevnila vůči euru pod úroveň 25,50 EURCZK a byla nejsilnější od března 2013. Od počátku letošního dubna, kdy Česká národní banka ukončila režim kurzového závazku, tak koruna k euru zpevnila o více než 1,50 koruny. Dnes ráno se kurz pohybuje na 25,48 EURCZK a 21,53 USDCZK. Také dnešek je bez domácích dat. Ve Spojených státech jsou dnes trhy kvůli svátku zavřené, Američané slaví Den díkůvzdání.

„Další posílení koruny je potvrzením dosavadního trendu, kdy od skončení intervencí koruna posílila již o více než 1,5 koruny. Nicméně samotné prolomení hranice 25,50 EURCZK je především symbolické. Je pravděpodobné, že k silnější koruně pomohla i slovní intervence ze strany guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který připustil další zvyšování úrokových sazeb dříve než předpokládá predikce ČNB,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés

Marek Dřímal z Komerční banky čeká posun k úrovni 25,30 Kč/EUR, pokud se pro zvyšování úrokových sazeb vyjádří další centrální bankéři. „V průběhu příštího roku očekáváme posílení české měny na 24,70 Kč/EUR,“ dodal. Zároveň upozornil na to, že koruna včera vystoupala na pointervenční maximum také vůči dolaru. Podle něj pomohlo oslabení dolaru na světových trzích.

Dolar včera večer po zveřejnění Fed minutes oslaboval, aktuálně se kurz pohybuje na 1,1836 EURUSD. Z Fed minutes vyplývá, že někteří centrální bankéři jsou proti dalšímu „hiku“ v nejbližší době. Pro další růst úrokových sazeb bude klíčová vyšší inflace. V prosinci tak zřejmě vyhrají jestřábi.

Za včerejším oslabením dolaru bylo dle Dřímala zklamání ze zveřejněných amerických dat, kde objednávky zboží dlouhodobé spotřeby zaostaly za očekáváním. Naopak spotřebitelská důvěra v eurozóně konsenzus trhu výrazně překonala a dosáhla na nejvyšší úroveň od roku 2001. 

Newsletter