Koruna u 27,15: V kleštích ČNB a bezpečného přístavu

Česká koruna zahajuje čtvrtek na včerejším závěru 27,15 EURCZK. Promluvil guvernér Miroslav Singer, pro trh ale nepřinesl novou a zásadní zprávu, která by pohnula očekáváním, že ČNB bude držet zakotvení na koruně vůči euru do druhé půle roku 2016. Dnešní zveřejněná data o červnové inflaci, jejíž dynamika byla meziměsíčně nižší než se čekalo, dává ČNB náboje v její politice a nic nenasvědčuje tomu, aby zakotvení koruny končilo dříve. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl se včera vyjádřil v tom smyslu, že úvahu o konci zásahu na koruně by měla přinést až potřeba zvýšit úrokové sazby.

Tuzemská inflace je nejvýš od prosince 2013

Koruna zůstává v kleštích přílivu kapitálu z jejího chápání jako bezpečného přístavu a na druhé straně minimálního prostoru pro růst ze současných hodnot. Včerejší otočka z maxim pod 27,10 EURCZK naznačila, že na těchto hodnotách se již objevují oportunistické nákupy.

Včerejší zápis z jednání amerického Fedu z posledního zasedání v červnu přinesl pro trh další dávku nejistoty. I přes odhodlání Fedu sazby tento rok zvednout ten akcentoval situaci v Řecku jako riziko, které sleduje a bude mít vliv na jeho rozhodnutí. Sázky na růst sazeb v září se sunou spíše do závěru letošního roku.

Těžký koktejl Wall Street: Čína, Fed, spící NYSE i Alcoa

Dolar na toto reagoval oslabením a při ranním evropském obchodování se propadl až na 1,1125 EURUSD. Navázal tak na oslabení z včerejšího dne, kdy kompletně vymazal zisky z kraje týdne.

Toto ranní oslabení dolaru však nemá dlouhé trvání a dolar pomalu posiluje na současných 1,0700 EURUSD. Situace na hlavním měnovém páru je nadále nejasná. Také například analytici Credit Suisse hovoří o přílišném množství nejasných faktorů: načasování sazeb v USA, ekonomický růst v Evropě,  řecká krize. Rizika oběma směry převažují a vývoj zůstává nejasný.

Dnešní den bude ve znamení očekávání zpráv z Řecka, kde běží ultimátum pro řeckého premiéra dodat návrh dohody a úsporných opatření do dnešní půlnoci, respektive pátečního rána. Oslabení dolaru tak může být jen krátkodobé a před víkendem se můžeme dočkat averze k riziku a nákupu dolaru.

ONLINE: Tříletá pomoc pro Řeky výměnou za…?

Newsletter