Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Koruna včera korigovala ztráty. Dočká se dnes dalších zisků?

Koruna včera posilovala vůči oběma hlavní světovým měnám a korigovala tak ztráty z předchozího týdne. Česká měna ve čtvrtek po rozhodnutí bankovní rady České národní banky oslabila vůči euru až k hranici 25,70 EURCZK. Aktuálně se kurz pohybuje na 25,58 EURCZK a 22,07 USDCZK.

Dnešek je chudý na domácí statistiky. Zato včera přišla statistický smršť, když Český statistický úřad oznámil čísla z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu. Průmyslové výrobě se v září opět dařilo, i když zvolnila tempo růstu. Tržby maloobchodníků ještě více vzrostly, apetit Čechů utrácet je stále velký. Obě statistiky tak překonaly očekávání trhu. Nedařilo se naopak stavební produkci. Ta po šesti měsících růstu meziročně klesla.

„Příznivé trendy v domácí ekonomice budou v posledním čtvrtletí roku pokračovat. Ekonomický růst českých hlavních obchodních partnerů pokračuje ve slušné dynamice a domácí poptávka se udrží silná,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Ve čtvrtek pak bude zveřejněna říjnová inflace. Index spotřebitelských cen by měl dle Bloomberg růst o 2,7 procenta, stejně jako v září. Meziměsíčně by měl růst o 0,3 procenta, když v září klesl o 0,1 procenta. Ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés očekává meziroční růst o 2,7 procenta. 

Euro aktuálně oslabilo po úroveň na 1,1600 EURUSD. Dnes ráno byla zveřejněna čísla z německého průmyslu, produkce v září meziměsíčně  klesla o 1,6 procenta, když trh čekal snížení jen o 0,9 procenta. V 11:00 budou oznámeny maloobchodní tržby v eurozóně. V září by měly zrychlit meziroční růst na 2,8 procenta ze srpnových 1,2 procenta. 

Ve Spojených státech bude odpoledne zveřejněn počet volných pracovních pozic (JOLTS).

Newsletter