Koruna včera ztrácela, testovala úroveň 25,70 EURCZK

Také českou měnu čeká prodloužený víkend, včera oslabovala až k úrovni 25,70 EURCZK. Za poklesem mohl být odklon investorů od rizikovějších aktiv, jako jsou akcie, k těm bezpečným. Třeba k dluhopisům vyspělých ekonomik. Aktuálně je kurz na 25,62 EURCZK a 21,74 USDCZK.

„Koruna ztrácí již dva dny v řadě, a to v podstatě od zveřejnění lepších než očekávaných čísel o vývoji HDP za třetí čtvrtletí. Potvrzení dobré výkonnosti české ekonomiky začali někteří investoři využívat k výběru zisků. Před blížícím se koncem roku je naopak patrný slábnoucí příliv prostředků do českých korun. Obecně středoevropským měnám nepřeje ani negativní nálada na globálních trzích,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek

Z domácí ekonomiky dnes bude v 9:00 zveřejněn index cen výrobců za říjen. Statistici také oznámí indexy cen dovozu a vývozu za září.

Dolar byl včera pod tlakem, aktuálně se obchoduje na 1,1782 EURUSD. Na pokles americké měny mají dál vliv pochyby o „fenomenální“ daňové reformě prezidenta Donalda Trumpa. Včera se přidala také klesající Wall Street, index Dow Jones se dostal nejníže za poslední tři týdny.

„Euro po převážnou většinu včerejšího obchodního dne posilovalo, aby nakonec většinu svých zisků zkorigovalo. Evropské obchodování znamenalo posun kurzu k hladině 1,185 USD/EUR, kde se naposledy nacházelo ve druhé polovině září,“ uvedl Vejmělek.

Ve Spojených státech budou dnes na různých akcích hovořit představitelé Fedu, a to hned čtyři – Loretta Mesterová, Robert Kaplan, Lael Brainardová a John Williams. Pozadu nezůstane ani Evropa, konkrétně Bank of England, odpoledne vystoupí její šéf Mark Carney.

V eurozóně dnes bude potvrzen vývoj inflace za říjen. V USA budou odpoledne zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Newsletter