Koruna ve vleku dolaru na 24,70, klid na euru těší české firmy

Dolar pokračuje ve své spanilé jízdě a při dnešním ranním obchodování rozšířil své zisky na 2týdenní maximum EURUSD 1,1062. Včerejší data o americké výstavbě nových domů, nejsilnější od roku 2007, dodala býkům známku života, resp. myšlence silného dolaru po silných propadech z minulých dnů, a tak jak to většinou bývá, opět se objevují hlasy o paritě k euru. Z technického hlediska vysoká volatilita na trhu způsobuje aktivaci stop loss objednávek, které ještě pohyby umocňují oběma směry. Tato analýza nyní hovoří o hladině 1,1055 EURUSD, kde by se měl týdenní pohyb dolaru vyčerpat, alespoň krátkodobě.

Pro další vývoj bude zásadní dnešní zápis z posledního jednání Fedu, který bude zveřejněn až po našem závěru. Obecně se čeká spíše nejistota ohledně načasování zvyšování amerických sazeb. Trh bude samozřejmě reagovat na jakýkoliv náznak dřívějšího než zářijového data. Nutno zmínit, že tento zápis je měsíc starý a nebude v sobě zahrnovat další sérii slabých čísel u USA, která jsme viděli až do poloviny května. Proto trh bude přisuzovat větší váhu páteční řeči guvernérky Yellen, kde může zaznít aktualizovaný výhled pro načasování zvýšení sazeb. Důvody slabých makro čísel, které Fed bude zmiňovat, jako např. vliv počasí bude pro trh také zajímavé sledovat.

Po tak silném pohybu dolaru v tomto týdnu se dá očekávat, že riziko krátkodobého vyčerpání na současných úrovních vzrostlo a můžeme být svědky korekce zisků dolaru do páteční řeči Guvernérky Yellen.

Česká koruna tak stále pokračuje ve schizofrenní situaci, kde na jedné straně je vývoj proti dolaru navázán na situaci na EURUSD, tzn. vliv externích faktorů, a na druhé straně vývoj proti euru je tažen domácím makrem, které je ale silně potlačeno akcí ČNB a zakotvením kurzu. Kolísavost koruny proti euru v posledních týdnech spadla na nová minima a zdá se, že trh našel uspokojení na současných úrovních, resp. nemá jednoduše munici na vytvoření nějakého příběhu. Pro domácí korporátní sféru tak tato situace může být do značné míry vyhovující a riziko kurzového pohybu je tak minimalizováno na úkor zajištujících operací. Dnešní ráno se koruna obchoduje téměř beze změny na 27,374 EURCZK a dnes bude sledovat odpolední zprávu Mezinárodního měnového fondu v 15:15, která bude informovat o své inspekci v ČR. Jakýkoliv pozitivní komentář k českému makro vývoji bude nadále podporovat sílící moment na koruně a brát vítr z plachet ČNB na verbální oslabení koruny. Že to bude stačit na rozhýbání kolísavosti koruny proti euru, se nedá ovšem očekávat.

Pro firmy obchodující s dolarovými partnery tak zůstává v hledáčku vývoj EURUSD. Koruna proti dolaru pod tíhou výše uvedeného oslabila na nová týdenní minima 24,71 a riziko otestování hranice 25,00 vzrostla. K jejímu proražení bude ovšem třeba dalších impulsů ze strany amerického Fedu a situace v Řecku. Do konce týdne se tento scénář nezdá pravděpodobný a bude spíše téma pro další týden.

Newsletter