Koruna ve vleku Řecka i zpráv z Ameriky

Evropská společná měna zvrátila během včerejšího dne několikadenní negativní vývoj vůči americkému dolaru. Růst eura pokračuje i během dnešního rána, kdy euro vůči americké měně přidává více jak 0,5 % a obchoduje tak nad psychologickou úrovní a zároveň hranicí odporu 1,08, aktuálně na 1,0825 dolaru za euro. Hlavním důvodem pro probíhající růst eura je zklamání ze včerejších dat ADP z amerického trhu práce, jež ukázala na nižší tvorbu pracovních míst v soukromém sektoru, než se obecně očekávalo. To může být bráno jako předzvěst negativních čísel v souhrnné páteční zprávě z trhu práce, který hraje důležitou roli v rozhodnutí Fedu v otázce zvyšování sazeb. Ačkoliv během rána dochází k prolomení rezistenční úrovně na 1,08, euro by v průběhu dne mohlo zamířit znovu pod tuto úroveň a to zejména vzhledem k panující nervozitě ze stále probíhajícího jednání ohledně setrvání Řecka v eurozóně a před zveřejněním zítřejších dat z amerického trhu práce.

Včerejší solidní data o podmínkách v průmyslu pomohla české koruně odrazit ranní ztráty, které česká měna rozšířila po úterním propadu a přes ranní oslabení až k 27,63 se v odpoledních hodinách usadila kolem 27,5 za euro. Dnes očekáváme, že koruna bude oscilovat v týdenním rozpětí 27,5-27,60 a sledovat zprávy z Řecka. Svátek v Evropě zítra a v pondělí bude mít vliv na aktivitu a objemy obchodování, pražská burza zůstane zítra i v úvodu příštího týdne uzavřena, podobně jako ostatní burzy spadající pod systém Xetra. 

Ztráty koruny proti dolaru z včerejšího rána se podobně jako proti euru vymazaly a koruna i zde uzavírala silnější. Slabší data z USA včera vzaly vítr z plachet dolaru vůči euru a toto mělo vliv i na korunu. Vývoj v Řecku a zítřejší data v USA budou mít zásadní vliv na pohyb koruny proti dolaru v následujících dnech a koruna bude ve vleku těchto zpráv.

Newsletter