Koruna vs. ČNB: Meta 27,00 neprolomena

Ústřední téma současného letního obchodování na koruně je stále aktuální a čekání na první obchod po magickou hranicí 27,0000 EURCZK stále trvá. Několik domácích serverů mylně informuje o koruně pod touto hranicí, ale jedná se pouze o technické snížení úrovně poptávky mezibankovního trhu. Co je zásadní, je, že zatím obchod pod resp. na této hranici uzavřen nebyl. To potvrdila také Česká národní banka, která uvedla, že dnes na mezibankovním devizovém trhu nijak aktivní nebyla, jelikož jsou pro ni rozhodující ceny, za které se skutečně obchoduje.

Online vývoj kurzu koruny vůči euru sledujte zde

Čekání na akci z ČNB tak stále trvá, ale je zřejmě jen otázkou času, kdo se odhodlá otestovat prvním obchodem toto magické zakotvení centrální banky. Pokud k prolomení závazku dojde a vyprovokuje akci ČNB, dojde zřejmě k jednorázovému zvýšení volatiltiy na trhu, které by ale nemělo mít za následek výrazné oslabení koruny. Prostor pro posílení české měny je ale prozatím vyčerpán.

„Je možné, že se někde na mezibankovní platformě kurz pod 27 objeví – to je pak ale s největší pravděpodobností buď chyba, případně někdo může podobný obchod udělat mimo trh. To ale pro trh jako takový a ČNB není relevantní,“ uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Za spekulacemi mohl stát rozdíl cen na nabídkové a poptávkové straně a následný průměr těchto cen, který se na chvíli pod hladinu 27 mohl mimo mezibankovní trh dostat, potvrdil s tím, že žádný obchod na mezibankovním trhu však pod hranicí 27 uzavřen nebyl.

Koruna je nejpevnější od zásahu ČNB v listopadu 2013. Co čekat?

ČNB v minulosti opakovaně uvedla, že bude bránit posílení kurzu pod 27 Kč za euro. Koruna je v těchto dnech na nejsilnější úrovni od zahájení kurzových intervencí v listopadu 2013, kdy byl kurz naposledy pod hranicí 27 korun za euro.

Newsletter