Koruna vs. ekonomika: Silná intervence ČNB by nepřekvapila

Zklamání z inflace, další atak politiků směrem k České národní bance a dech vyrážející růst české ekonomiky. Takový byl týden, na jehož konci by velmi pravděpodobně bylo zpevnění české koruny – nebýt kurzového závazku 27,00 vůči euru, u jehož brány koruny pevně kotví. ČNB zřejmě brzy uvidíme znovu na trhu. Co přinese příští týden?

Celý uplynulý týden se nesl v duchu klidnějšího prázdninového obchodování. Koruna se držela ve velmi úzkém pásmu kolem 27,02 – 27,03 EURCZK a nereagovala na žádná tvrdá data ani fámy. Nejdříve přišlo ze zveřejňovaných makrodat zklamání z inflace: – 0,1 %. Pak vyjádření Miloše Zemana, že ČNB by měla intervence zmínit nebo se jich úplně vzdát, neboť tím poškozuje české občany. Následně byla zveřejněna platební bilance a nakonec v samém závěru týdne překvapivě a dravě rostoucí český HDP. Oboje skončilo velmi pozitivním překvapením. Nejprve platební bilance v přebytku 13,3 mld. Kč a poté HDP s růstem 0,9 %, když se čekal mezikvartální pokles o 0,2 %.

Data silně potvrzují a podtrhují kondici české ekonomiky a vyvolávají další nezpochybnitelné tlaky na posilování koruny. Na druhou stranu centrální banka, pokaždé když vyjdou nějaká pozitivní data a vyvolá to spekulaci o dřívějším opuštění kurzového závazku, přijde s prohlášením, že nehodlá na své strategii nic měnit a bude jej držet minimálně do druhé poloviny roku 2016.

V tento okamžik bychom nebyli překvapeni ani nějakou větší intervencí ze strany centrální banky. Ze dvou důvodů: Koruna atakuje stále 27,00 a navíc ČNB musí prokázat, že nemluví o obraně 27,00 do větru a dát svým slovům váhu.

S dolarem to tento týden bylo jako na houpačce. Trh vyhlíží zářijové zasedání Fedu a rozvažuje, jak vysoká je pravděpodobnost, že již na tomto zasedání půjdou po devíti letech sazby poprvé nahoru. Z každého prohlášení, každé statistiky či akce té či oné centrální banky se snaží vyvodit, jestli pravděpodobnost zvyšování sazeb roste nebo klesá. A na takováto prohlášení byl aktuální týden opravdu bohatý.

Nejprve se člen atlantského fedu Lockhart vyjádřil, že zvedne ruku v září pro růst sazeb a dolar reagoval posílením. Poté ale přišel blesk z čistého nebe v podobě devalvace yuanu čínskou centrální bankou. To vyvolalo obavy o americkou inflaci (zvláště tu dováženou) a tudíž i obavy o to, že v září k růstu sazeb vůbec dojít nemusí a dolar utrpěl ztráty, ze kterých se po zbytek týdne již nevzpamatoval. Po zbytek týdne vycházela smíšená data z eurozóny (horší ZEW, ale pro změnu pozitivní informace o dohodě EU a Řecka, evropská inflace dle očekávání, HDP lehce za očekáváním…) a o něco pozitivnější data z USA jako maloobchodní tržby, jenž přidaly 0,6 % (bez aut ale Američané peněženky víc neotevřeli). To nicméně dolaru nepomohlo, aby své ztráty umazal zcela.

Dolar tedy bude do zářijového zasedání volatilnější a bude se pohybovat na sever či jih podle toho, jaký úsudek o rozhodnutí Fedu bude v danou chvíli převažovat: Porostou sazby nebo ne?

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Co dalšího vedle Fedu a přetahované koruny s ČNB u hladily 27,00 k euru nás v příštím týdnu z předem známých událostí čeká?

Česká republika

V úterý statistický úřad zveřejní index cen výrobců za červenec. Předpokládáme meziroční pokles o 2,4%. V úterý budou zveřejněny také data indexu cen vývozu a dovozu za červenec.

Německo

Ve čtvrtek bude zveřejněn index průmyslové cen za červenec, trh očekává meziroční pokles o 2,1 %. V pátek Gfk zveřejní údaje spotřebitelské důvěry.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny data obchodní bilance za červen, v pondělí bude k tomu přidán běžný účet. Ve středu budou zveřejněna data průmyslové výroby za červen, trh očekává meziroční pokles o 3,75 %.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index bydlení za srpen. V úterý budou zveřejněny data začátku bydlení. Ve středu budou zveřejněna data inflace za červenec. Také ve středu budou zveřejněny tzv. „FOMC Minutes“, tedy informace ze setkání jednání Fedu.

Ve čtvrtek budou zveřejněny předběžné data nezaměstnanosti za srpen. Fed zveřejní byznys vyhlídky za srpen. Nakonec ve čtvrtek budou zveřejněna data stávajících domovních prodejů za červenec.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter