Koruna zahajuje „volební“ týden na silné pozici. Co všechno nás čeká?

Koruna zahajuje nový týden těsně nad hranicí 25,80 za euro. Drží si tak silné hodnoty, kterých bylo dosaženo koncem minulého týdne, a to díky jestřábímu komentáři ze strany člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy. Co všechno náš čeká během „volebního“ týdne?

K tomu, aby si domácí měna téměř sáhla na dosud nejsilnější úrovně od ukončení kurzového závazku, přispělo například tvrzení, že česká ekonomika vykazuje určité známky přehřívání.  „Není to zatím tak fatální, aby se to hned výrazně přelévalo do inflace, ale můžeme tím pádem v klidu pokračovat se zvyšováním sazeb,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Vojtěch Benda a dodal, že by  českému hospodářství prospělo zvýšení hlavní úrokové sazby o 50 až 75 bazických bodů ještě letos.

Benda na bedně aneb jestřáb, který zdražil korunu

Vzhledem k tomu, že trh dosud počítal primárně s jedním zvýšením sazeb, a to o standardní hodnotu 25 bazických bodů, byl Bendův čtvrteční komentář určitým překvapení. To dost možná mohlo mít za „úkol“ otestovat následnou reakci trhu, v jejímž rámci jsme vedle zpevnění domácí měny byli svědky i následného nárůstu tržních sazeb, které během minulého týdne povětšinou konsolidovaly na nižších úrovních.

Z hlediska dalšího domácího dění, datově bude tento týden poměrně klidný. Jediných čísel se totiž dočkáme dnes, a to indexu cen výrobců, indexu importních a exportních cen a v neposlední řadě také běžného účtu platební bilance. Do vývoje kurzu by však rovněž mohla vstoupit určitá nervozita spojená s nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny, případně i další možné komentáře ze strany ČNB.

Co s týče zahraničního dění, dolar vůči euru zahajuje zpevněním pod hranici 1,180 EURUSD.

Americká měna tak postupně zpracovává slova šéfky Fedu Yellenové, která v pátek promluvila na mezinárodním bankovním semináři ve Washingtonu. Během jejího proslovu přišla řeč nejen na dopady hurikánů, které dle jejích slov budou pouze omezené, stejně tak i na dosavadní vývoj inflace, který prý Yellenovou překvapil tím, jak je trvale slabší. Centrální bankéřka je však přesvědčena, že tento trend bude zvrácen, jakmile odezní přechodné faktory, kam spadá například pokles cen v segmentu telekomunikací.

Víra centrálních bankéřů hory přenáší aneb vyšší inflace bude!

I přesto, že podle zápisu z posledního jednání Fedu vyplynulo, že se v rámci měnového výboru objevují pochybnosti právě o dosavadním vývoji amerických cen, které se dotýkají vidiny dalšího zvyšování sazeb, komentář Janet Yellenové spíše podpořil představu o dalším tzv. úrokovém „hiku“ ještě letos – dle odhadu agentury Bloomberg se tak stane s bezmála 77% pravděpodobností v prosinci.

Dnes se v rámci zahraničních dat dočkáme například obchodní bilance eurozóny za srpen. Z USA pak přijde bilance federálního rozpočtu a newyorský Fed index segmentu průmyslu. V dopoledních hodinách by pak mělo vypršet ultimátum, které dal španělský premiér Rajoy předsedovi katalánské regionální vlády Puigdemontovi, aby se vyjádřil, zda vyhlásil nezávislost Katalánska, či nikoliv.

Newsletter