Americké výnosy navýšily pokles a dolar ztráty nad 1,0510 za euro. Důvodem nad očekávání slabá data z trhu práce. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

Koruna zakončí letošní rok v blízkosti hranice 25,00 za euro

Klíčové body

  • Událostí dnešního dne bude zasedání České národní banky.
  • Trhy očekávají zvýšení základní úrokové sazby o 75 bazických bodů.
  • V příštím roce by se domácí měna měla posunout pod hranici 25,00 EURCZK, posilovat bude ale pozvolněji.
Zdroj: Depositphotos

Dnes nás čeká poslední letošní měnověpolitické zasedání České národní banky. Po divokém roce, kdy základní úroková sazba zaznamenala nárůst o 2,5 procentního bodu, nás čeká další krok ve směru dosažení, ba přímo překonání, neutrální sazby. Trhy se shodují na zvýšení o 75 bazických bodů, my nevylučujeme ještě výraznější posun. Koruna se pohybuje poblíž nejsilnějších hodnot od příchodu pandemie. Překvapení ohledně razantnějšího než očekávaného zvýšení sazeb by ji mohlo posunout blízko hranice 25 za euro.

S odezněním prvotních obav ohledně nové mutace a výplachu koruny domácí měna od konce listopadu posílila téměř o dvě procenta. Do karet jí hrála i lepšící se domácí situace ohledně pandemie, jejíž čtvrtá vlna již kulminovala. Další důvod pro silnější korunu můžeme hledat v komentářích z řad členů ČNB. Guvernér Rusnok se nechal slyšet, že by se v příštím roce měla dvoutýdenní repo sazba pohybovat blíže hranice čtyř procent, nikoli tří. To peněžní trhy ihned zpracovaly a koruna tak náležitě apreciovala.

Pokud se bankovní rada rozhodne sazby zvýšit o celý procentní bod, případně dokonce o 125 bazických bodů, koruna by na toto překvapení měla reagovat posílením do blízkosti hranice 25,00 za euro, kde by se mohla pohybovat po zbytek letošního roku. Prosincová sezónnost, která poukazuje na mírně oslabující dolar v závěru roku z daňových důvodů, by letos mohla být vykrácena rizikem spojeným s horší pandemickou situací. Hlavní měnový pár eura proti dolaru tak pravděpodobně do konce roku žádné větší pohyby nečekají. Z toho důvodu nečekáme ani větší pohyby kurzu koruny způsobené děním na zahraničních trzích.

Co se týče vývoje koruny v příštím roce, přikláníme se k názoru, že se postupně posuneme pod zmiňovanou “pětadvacítku“. Posilování by ale mělo být mírnější než v letošním a předchozím roce. Tržní účastníci by se z našeho pohledu měli nejvíce připravit na obecný trend utahování měnověpolitických podmínek. Zatímco Česká národní banka má svůj proces úrokové normalizace téměř za sebou, hlavní centrální banky se na něj teprve připravují. ECB bude nadále patřit mezi ty nejopatrnější, americký Fed s nejvyšší pravděpodobností sazby zvedat začne.

To bude mít dopad i na českou korunu a ostatní rizikové měny, které budou mít cestu k posílení složitější než v roce 2021. Koruna, zlotý i forint již mají v kurzu utažení zaceněno a výrazně vyšší posun úrokových sazeb, než s kterým momentálně peněžní trhy počítají, se jeví nepravděpodobný. Tyto měny tak budou těžit hlavně z vyššího úrokového diferenciálu skrze strategii carry trade, nedojde-li k citelném nárůstu volatility. Posílení z titulu dalšího nárůstu úrokových sazeb je však omezené.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1270 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1235 do 1,1336 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,22 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,38 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,15 až 25,34 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,25 až 22,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

 

Newsletter