Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Koruna zastavila ztráty, k euru na 27,43

Koruna ve vleku mírného negativního sentimentu v regionu dnes ráno držela mírné ztráty z včerejšího závěru, nyní se obchoduje na 27,43 EURCZK, zhruba stabilní u včerejšího závěru. Ztráty jak maďarského forintu, tak polského zlotého mají své vlastní opodstatnění a koruna na rozdíl těchto měn nemá důvod příliš oslabovat. Dnešní den nečekáme na koruně žádná makro data a pouze vystoupení člena bankovní rady Lubomíra Lízala ve Splitu může přinést zprávu. Trh bude sledovat nedělní schůzku politiků iniciovanou prezidentem Zemanem za účelem zrychlení tempa přijetí eura, ale ani zde se nedá očekávat jasný signál a kurzotvornou informaci z důvodu pokračujícího nesouhlasu politiků vládní koalice.

Zeman jako kůl v plotě. Euro teď nikdo nechce

Koruna své ztráty proti dolaru nerozšiřuje a drží se poblíž včerejších hodnot 25,12 USDCZK. Zde koruně pomáhá situace na EURUSD, kde dolar nedokázal podržet své zisky a při ranním obchodování euro sílí o 0,5 % na 1,0923. Dolar tak ustupuje ze svých měsíčních maxim, když zprávy z Německa pomáhají uklidnit situaci s Řeckem. Německá vláda, dle nejmenovaného zdroje, očekává, že Řecko dostojí svým povinnostem a splatí splátku 300 mil. eur dne 5. června. Pro dnešní vývoj budou chybět makro data jak z Evropy, tak i z USA a vývoj na EURUSD bude spíše v konsolidační fázi a vyčkávacím modu.

 

Newsletter