Koruna (zatím) hájí pozice na 27,44 k euru. Euro zpevňuje

Ztráty české koruny proti euru z včerejšího závěru dne až na 27,468 se dnes ráno vymazaly a koruna se nyní obchoduje nepatrně silnější na 27,44 EURCZK. Slabá likvidita na trhu ve večerních hodinách zvyšuje kolísavost a včerejší závěr dne byl toho důkazem. Dnes bude koruna sledovat pravidelné zasedání České národní banky, i když není na pořadu dne rozhodnutí v měnových otázkách. Riziko komentáře k měnovému trhu a zakotvení koruny je vysoké a koruna na jakoukoliv takovou zprávu bude reagovat. Pokračující oscilování kolem hranice 27,4 je nadále pravděpodobný scénář a šance na odchýlení od této úrovně bez zásahu ČNB jsou minimální.

Včerejší optimismus z dohody o Řecku je dnes ráno tlumen ze strany představitelů G7, kteří se dnes setkávají v Německu. Euro i presto drží mírný nádech korekce ztrát a nyní se obchoduje na 1,0929 EURUSD. Euro tak posiluje přes 1 % oproti včerejšímu minimu 1,082. Zisky eura jsou taženy kombinací naděje dohody s Řeckem, ale zejména se jedná o korekci silného nárůstu dolaru z minulého týdne, kdy trh krátkodobě přestřelil své očekávání zvyšování sazeb v USA. Dolar vstupuje do období zásadních dat a událostí, které budou v průběhu příštího týdne významné pro další vývoj.

Na trhu je patrný obnovený zájem o vstup do dlouhých pozic na dolaru a jakákoliv silná data ze zámoří tento obchod umocní. Především data z trhu práce budou v hledáčku a pro dolarové býky bude důležité, aby žádné příchozí číslo nezklamalo. Bude to až tvorba pracovních míst zveřejněná příští týden v pátek, o kterou se bude opírat spekulace na načasování zvýšení sazeb, a pro dolar nejvíce citlivé marko číslo. V současné době trh očekává zvýšení sazeb až v prosinci, ale pokud trh dostane impuls ze série silných makro čísel v průběhu následujícího týdne, zářijové datum zvýšení bude zpět ve hře a dolar požene výše k hranici 1,05 EURUSD.

Newsletter