Koruna zaútočila na mnohaletá minima

Koruna během včerejšího obchodování prolomila úroveň 25,40 korun za euro a byla nejsilnější za zhruba pět let. Kurz se dostal na nejsilnější úroveň od ukončení režimu kurzového závazku České národní banky. Kurzotvorné zprávy přitom chyběly. Česká měna navázala na úterní růst, kterým reagovala na slova člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy, z nějž trh vyvodil, že úrokové sazby musí rychle a výrazně vzrůst.

Zprávy z politiky, konkrétně z kuloárů Poslanecké sněmovny, zatím marné vyjednávání o vládní koalici, ale i prezidentskou bitvu o Hrad, koruna dál víceméně ignorovala. Hlavní roli tak zřejmě stále sehrával jestřáb Benda.

Koruna včera útočila na mnohaletá minima z loňského listopadu na 25,39 EURCZK, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Ta se jí nakonec podařilo v odpoledních hodinách prolomit a v průběhu obchodování v Asii se kurz koruny posunul až na úroveň 25,37 EURCZK. Byl tak nejsilnější od března 2013. „Za tímto pohybem nestojí žádná konkrétní událost. Trhy si podle nás čím dál intenzivněji uvědomují, že se české ekonomice velmi daří a že ČNB bude pokračovat v normalizaci měnové politiky,“ dodal Zeisel.

Podle hlavního ekonoma ING Bank pro ČR Jakuba Seidlera lze s blížícím se termínem měnového jednání ČNB 1. února očekávat, že se v následujícím týdnu ještě objeví další komentáře představitelů ČNB. Od únorového jednání centrální banky se však obecně očekává zvýšení sazeb a více než samotné rozhodnutí ČNB bude tak pro kurz koruny podstatnější, jak vyzní komunikace ČNB ohledně načasování dalšího zvyšování sazeb v letošním roce.

„Kalendář ekonomických událostí v regionu je pro dnešek úplně prázdný. Bez větších výkyvů by tak měly zůstat i středoevropské devizové trhy. Čekat budeme na to, zda se koruna i v průběhu domácího obchodování udrží na rekordních hodnotách,“ uvedl Zeisel. Dnes ráno se kurz pohybuje na 25,37 EURCZK a 20,81 USDCZK.

Euro vůči dolaru včera ustoupilo z tříměsíčním maxim, kdy se kurz pohyboval nad úrovní 1,2300 EURUSD. I tak si ale euro zisky z minulého týdne udržuje. Dnes ráno se evropská měna obchoduje na 1,2204 EURUSD

Z dat bude dnes odpoledne zveřejněn index filadelfského Fedu, počet nově zahájených staveb a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. 

Potenciál pohnout kurzem hlavního měnového páru mají podle Zeisela vystoupení evropských centrálních bankéřů. Trh se také dočká dvou vystoupení centrálních bankéřů ve Frankfurtu. Hned ráno vystoupí prezident Bundesbank Jens Weidmann, odpoledne pak ve Benoît Coeure z ECB. 

Newsletter