Koruna zažila další divoký obchodní den

Klíčové body

  • Domácí měna v ranních hodinách vytvořila nové maximum, následně oslabila o 30 haléřů.
  • Silnější euro dotáhlo hlavní měnový pár k 1,1480 EURUSD. Je tak nejvýše za poslední dva měsíce.
  • Domácí maloobchod v listopadu vykázal silné výsledky.
Zdroj: Depositphotos

Koruna od začátku týdne hledá potenciál dalších zisků složitěji. V úterý zaznamenala první prudší oslabení a začala přinášet čím dál tím více signálů k vyčerpání jejího trendu z posledních týdnů. Během středečního odpoledne ji k silnějším hodnotám pomohlo posilující euro, včera však koruna prudce oslabila a posunula se do blízkosti 24,50 EURCZK.

Koruna ve středu odpoledne zaznamenala prudké posílení, když skokově zpevnila zhruba o 15 haléřů a posunula se zpět do oblasti 24,30 EURCZK. K tomuto pohybu ji pomohlo posilující euro na páru s dolarem. Přesun k riziku jsme zaznamenali po zveřejnění americké prosincové inflace, na kterou dolar reagoval oslabením. Včera hlavní měnový pár pokračoval v pohybu k vyšším hodnotám a dostal se tak na dvouměsíční maxima okolo 1,1480 EURUSD. To už ale koruna ignorovala, a ač v ranních hodinách poskočila na nejsilnější hodnoty k 24,26 EURCZK, ve zbytku dne pak konstantně ztrácela. Ranní chvilkové posílení měl na svědomí dobrý výsledek domácího maloobchodu v listopadu. Ten rostl tempem 13,2 % oproti očekávaným 11,8 %. Revidován vzhůru byl i říjnový výsledek, a to na úroveň šesti procent. Vůči euru domácí měna ve zbytku dne odepsala přes 30 haléřů a v odpoledních hodinách se obchodovala už nad 24,50 za euro.

Na denním grafu tak byla vytvořena technická formace bullish engulfing, která se nachází na dnech slábnoucích trendů. Na denním grafu došlo i k posunu oscilátoru RSI, který se po dlouhých dvanácti dnech vrátil z přeprodaného teritoria do toho neutrálního, tedy nad 30bodovou hranici. Ostatní indikátory na hodinovém i čtyřhodinovém grafu také mluví ve prospěch dalšího oslabení koruny. Momentálně bude pro korunu hlavní výzvou překonání hranice 24,50 EURCZK, kde se nachází psychologická technická hranice odporu. Dnes v ranních hodinách se pár obchoduje nad ní, a pokud se koruně dnes nepodaří včerejší pohyb zkorigovat, má domácí měna otevřenou cestu k následující rezistenci na 24,76 EURCZK. K tomuto pohybu by pravděpodobně pozitivně přispěl i opětovně posilující dolar a obecně větší riziková averze.

Dolar včera vesměs nereagoval na zveřejněná data ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých v týdnu k 8. lednu přibylo 230 tis., což je o 30 tis. více, než kde se nacházel tržní konsenzus. V předchozím týdnu jich přibylo 207 tis. Odpoledne byl také zveřejněn index cen výrobců za prosinec, který rostl tempem 9,7 %, což bylo kosmetické zklamání. Dnes jsme z ekonomického kalendáře mohli již sledovat listopadové HDP z Británie, které pozitivně překvapilo osmiprocentním růstem, což je hodnota půl procentního bodu nad tržní očekávání. Ve zbytku dne se pak můžeme těšit na německé HDP za rok 2021, polskou inflaci za prosinec, maloobchodní tržby z USA a výstup prezidentky ECB Lagardové.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1468 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1413 do 1,1513 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,53 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,39 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,47 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,23 do 21,48 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter