Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Koruna zažila úspěšný týden. K dolaru je nejsilnější od prosince 2014

Česká měna tento týden k euru zaznamenala největší zisky od ukončení intervencí, a to navzdory dvěma svátečním dnům. Krátkodobě se koruna dostala pod 26,10 EURCZK, což odpovídá předintervenčním hodnotám. Nejsilnější úroveň byla 26,07 EURCZK a naopak nejslabší 26,16 EURCZK. Vůči dolaru je aktuálně nejníže od prosince 2014, a to na hodnotě 22,86 USDCZK. Nejslabší byla na 23,06 USDCZK.

Již počátkem týdne jsme se dočkali dobrých dat z české ekonomiky a tento trend pokračoval. Ukazatel aktivity průmyslu, tzv. PMI Index, sice skončil o 0,8 bodu nižší oproti očekávání, ale vzápětí pozitivní náladu přineslo saldo státního rozpočtu, který ke konci června vykázal přebytek 4,6 miliardy korun.

Dnes Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil průmyslovou produkci a maloobchodní tržby za květen. Oba ukazatele překonaly očekávání trhu. Maloobchodní tržby bez aut rostly v květnu meziročně o 5,7 % nad očekáváním 4 %. Průmyslová produkce se po dubnovém poklesu zvýšila o 8,1 %, když trh čekal růst o 3,5 %. Dařilo se také stavebnictví, které „vstává z mrtvých“ a v květnu rostlo o 4,7 %.

Včera byl zveřejněn zápis z jednání Evropské centrální banky (ECB) v Tallinnu. Ze zápisu lze odvodit, že centrální bankéři upustili od možnosti snížení úrokových sazeb, pokud by bylo potřeba. Jak sazby, tak kvantitativní uvolňování (QE), nechala ECB na stejné úrovni a snížila očekávanou inflaci v příštích letech. Je tak pravděpodobné, že kvantitativní uvolňování bude mít delšího trvání, než je naplánováno. Zatím se počítá s horizontem končícím v prosinci letošního roku. Nicméně, inflace se zatím nedostala k dvouprocentnímu cíli, a tak prodloužení QE není vyloučené. 

ECB také nevylučuje, že v případě potřeby je zde možnost nákupu vybraných soukromých a státních dluhopisů. Centrální banka by ale mohla změnit svůj postoj, pokud se inflační výhled zlepší. Letošní výhled je 1,5 % oproti původním predikovaným 1,7 %.

Smršť dat přišla tento týden také ze Spojených států. Ze středečního zápisu jednání FOMC vyplývá, že Fed je připraven zpřísňovat měnovou politiku i při mírnější inflaci. Osekání masivní bilance přitom nemusí významně narušit finanční trhy. Bankéři se v polovině června nemohli shodnout na datu, kdy masivní bilanci začít osekávat. 

PMI Index ve výrobním sektoru zůstal víceméně neměnný na úrovni 52 bodu. Důležitější byl ale ISM index rovněž ve výrobní sektoru, který překonal očekávání o 2,9 bodu a dosáhl 57,8 bodu. Míra nezaměstnanosti v USA v červnu vzrostla na 4,4 %, když predikce počítala se stagnací na 4,3 %. V USA nově vzniklo 222 tisíc nových pracovních míst vyjma zemědělství. To bylo výrazně nad očekáváním trhu, který čekal 178 tisíc. 

Eurodolar se tento týden dostal nejvýše na 1,1426 EURUSD a aktuálně se v závěru týdne pohybuje na 1,1400 EURUSD.

 

Co se týče amerických trhů, tak největší nervozitu můžeme zaznamenat na indexu Nasdaq, který tento týden s výjimkou středy takřka nepřetržitě klesal a s ním i tzv. akcie FANG – Facebook, Apple, Netflix a Google-Alphabet. Zůstává otázkou, zda se jedná o krátkodobou korekci, nebo se tyto červené dny překlopí do medvědího cyklu.

V Hamburku dnes začal dvoudenní summit G20. Hlavním tématy summitu jsou boj proti terorismu, ochrana klimatu a volný obchod. Americký prezident Donald Trump se mimo jiné poprvé setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Newsletter