Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Koruna zlomila 25 k dolaru. Euro opět blíž paritě

Česká koruna dnes prolomila další psychologickou hranici, když ztrátou 2 % překročila 25 korun za dolar. Vůči americké měně byla naposledy takto slabá v létě 2005.

Brzy odpoledne česká měna stanovila dnešní minimum vůči dolaru na 25,0165 USDCZK. Vůči euru je dnes kurz koruny stabilní, pohybuje se převážně v pásmu 27,80 až 27,84 EURCZK. Guvernér ČNB Miroslav Singer dnes naznačil, že kurzový závazek na úrovni 27 korun k euru bude možná v platnosti déle, než centrální banka předpokládala.

Singer: ČNB asi bude držet závazek kurzu koruny déle (+komentář)

Euro vůči dolaru pokračuje v oslabování po včerejším rozhodnutí ECB, která rozšíří program kvantitativního uvolňování (především o očekávané odkupy vládních dluhopisů) na celkový objem přes 1,1 bilionu eur.

PROPAD EURA. ECB nakoupí dluhopisy za víc než bilion eur

Společná evropská měna tak dnes posouvala své téměř 12leté minimum vůči dolaru pod 1,12 dolaru za euro, s denním minimem na 1,1115 EURUSD, což je nejnižší úroveň od září 2003. Euro se rychle přibližuje paritě, kde ji vidí na konci příštího roku většina analytických domů. Morgan Stanley dnes snížila výhled pro eurodolar ke konci letošního roku na 1,05 z 1,12 EURUSD.

„V průběhu dalších měsíců lze čekat víceméně stabilní vývoj koruny vůči euru při současném oslabování obou měn proti dolaru, jemuž pomáhá solidní oživování americké ekonomiky a související spekulace o zpřísnění tamní měnové politiky,“ komentuje vývoj na devizových trzích ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Společnou evropskou měnu také zatěžují očekávané nedělní řecké volby do parlamentu. „Úspěch strany SYRIZA v nadcházejících řeckých volbách se očekává. Je do značné míry započítán do kurzu eura a již se promítl do stavu evropských akciových i dluhopisových trhů… Strana bude usilovat o to, aby si zachovala před svými voliči tvář, a zároveň nedopustit rozvrat, tj. neopustit eurozónu. Ostatně záměr zůstat v eurozóně strana dlouhodobě deklaruje. Záleží, na co vše bude ochotna přistoupit protistrana. Zřejmě již nebude ochotna ustupovat za každou cenu, neboť například angažmá německých a francouzských bank vůči řeckému veřejnému sektoru je dnes řádově nižší, než bylo v době propuknutí řecké dluhové krize na počátku tohoto desetiletí,“ uvedl Kovanda.

ROZHOVOR: Řecko před volbami. A po nich?

Newsletter