Koruna ztratila přes 24,50 k dolaru. Ten zpevnil vůči euru

(Aktualizováno 18:43) Česká koruna zahájila nový týden bez výraznějších změn k euru a pondělní obchodování zakončila u hladiny 27,35 koruny za euro. Koruna tak nadále obchoduje ve vytyčeném koridoru z přechozích dní. Na snížené obchodní aktivitě nic nezměnila data z českého průmyslu, jenž ukázala, že podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu proti březnu zlepšovaly pomaleji.

Růst českého průmyslu zpomaluje, dubnový PMI klesl na 54,7 bodu

Americký dolar dnes na devizových trzích mírně zpevnil, ke koši měn stoupl o 0,1 procenta. Trhy reagovaly na údaje, podle kterých průmyslové zakázky v USA stouply v březnu poprvé za osm měsíců. Objemy obchodů ale celkově byly nižší kvůli svátkům v Británii i Japonsku. Koruna k americkému dolaru oslabila přes 24,50 koruny za dolar.

Euro obchoduje k americkému dolaru o 0,4 procenta níže u hladiny 1,1155 EURUSD. Evropskou měnu brzdila statistika z nejsilnější evropské ekonomiky, Německa, podle které také aktivita v německém zpracovatelském sektoru v dubnu oproti předešlému měsíci zpomalila růst.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti zahraničních měn, stoupl o 0,1 procenta na 95,425 bodu poté, co ministerstvo obchodu USA zveřejnilo statistiku o březnovém nárůstu zakázek domácích průmyslových podniků. Na sklonku minulého týdne index stoupl o 0,7 procenta na údajích o nárůstu spotřebitelské důvěry a nečekaně lepším prodeji vozidel v USA.

Významnou událostí tohoto týdne pro českou korunu bude čtvrteční zasedání České národní banky, ač analytici většinově neočekávají změny ve směru měnové politiky ČNB. Zásadní význam pro další pohyb dolaru by pak mohla mít zpráva o dubnovém vývoji zaměstnanosti v USA, kterou v pátek zveřejní tamní ministerstvo práce. Čísla budou opět tříbit sázky na možné zvýšení úrokových sazeb v USA či naopak další opatrnost ze strany Fedu.

Korunou zahýbal dolar. Příští týden zasedne ČNB

Analytici k ČNB: Překvapení v politice ani prognóze se nečeká

Vyhlídky na růst úrokových sazeb v USA stály za uplynulým výrazným zpevňováním amerického dolaru. Fed ale minulou středu poukázal na slabší vývoj americké ekonomiky, bezprostředně po datech, která za první čtvrtinu roku ukázala její takřka stagnaci. Analytici po těchto datech vylučují červnový růst sazeb a připouštění jejich zvýšení v poslední čtvrtině roku. 

Newsletter