Přes trhy starého kontinentu se ve čtvrtek přehnala vlna přecenění evropských úrokových sazeb. ECB svým rozhodnutím sice nepřekvapila, přidala však nečekaný výhled, který nastartoval silnou poptávku po bondech. Výsledkem byl hromadný pokles výnosů, který podpořil měny regionu. Nejméně z něj profitovala koruna.
Evropská centrální banka zvýšila sazby o 50 bodů. Nadto vedla, že ten samý krok má v úmyslu udělat i na březnovém zasedání. Další změny poté přehodnotí s ohledem na data a březnovou prognózu. Vyšší sazby jsou podle banky potřeba, zejména vinou vysoké a perzistentní jádrové inflace. I přesto, že šlo o jestřábí poselství, trhy si výhled vyložily jako signál směrem ke konci zvyšování sazeb (psali jsme zde). Následoval pokles výnosů, kde například desetiletý německý klesl o více než 20 bodů, v Itálii pak dokonce o více než 30. Akcie se zelenaly a euro smazalo veškeré zisky nabrané po středečním Fedu.
Kombinace silného poklesu evropských výnosů a oslabení eura se pozitivně podepsala na měnách regionu. Polský zlotý zpevnil vůči euru o více než půl procenta, maďarský forint pak o zhruba procento. Jediná koruna si připsala jen desetinu procenta, k čemuž jí pomohla i Česká národní banka.
U české měny pozorujeme poměrně dobrou rezistenci vůči změnám úrokového diferenciálu. Za poslední tři měsíce jsme byli svědky viditelného zúžení rozdílu mezi ročním eurovým a korunovým swapem (nárůst eurových sazeb o téměř 60 bodů, pokles korunových o zhruba 50). Dopady na kurz byly přitom minimální. Nelze se tedy divit, že ani včera, kdy došlo naopak k velmi lehkému rozšíření diferenciálu, domácí měna citelně nereagovala, především ve srovnání s ostatními měnami regionu. Mírné zisky pak kurz přidal po tiskové konferenci guvernéra ČNB Aleše Michla, a den tak zakončil pod hranicí 23,75 za euro.
Česká národní banka ponechala sazby beze změny, guvernér Michl se zavázal udělat vše k dosažení cenové stability. Přislíbil, že sazby zůstanou vyšší po delší dobu, čímž oponoval tržní představě jejich snížení v polovině roku. Zdůraznil i roli silné koruny, která teď bance pomáhá protiinflačním směrem (psali jsme zde).
Větší formát grafu k dispozici zde.
Koruně v posledních týdnech nahrává kombinace několika faktorů. Jde o nad očekávání lepší evropská data, absenci energetické krize, situaci, kdy ČNB nedovolí kurzu výrazně oslabit, a stejně tak i čím dál častější případy firem nabírajících eurové úvěry, které následně mění do korun (úvěr budou splácet z budoucích utržených eur v zahraničí). Tento stav by mohl nějakou dobu vydržet. Prostor pro další posílení však vidíme omezený.
V průběhu roku očekáváme, že koruna část zisků odevzdá. Například proto, že se do hry vloží spekulace o opuštění intervenčního režimu, čemuž může pomoci nejen nad očekávání silný kurz, ale i rychlejší pokles inflace. Jakmile se tak stane, výhledy se zaměří na otázku sazeb, což by za situace nepřítomnosti ČNB na devizovém trhu mohlo znamenat i návrat větší citlivosti na změny úrokového diferenciálu.
Pro dnešek předpokládáme, že bude trh vstřebávat včerejší zasedání ECB. Ve Spojených státech budeme sledovat lednová data z trhu práce. Neočekáváme však, že bychom se dočkali nad očekávání silnějšího signálu o uvolnění této oblasti, která zůstává podle hodnocení Fedu nadále výrazně napjatá. A právě tento stav je v rozporu s dosažením cenové stability, což centrální banku nutí k výhledu dále rostoucích sazeb, byť pomalejším tempem.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0888 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0834 do 1,0935 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,79 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,70 až 23,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,66 do 21,88 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME