Koruně dává sílu svěžest české ekonomiky. Blíž 27,00 k euru?

Českou korunu vůči euru i americkému dolaru rozhýbal především závěr týdne, okořeněný skvělými daty o výkonu tuzemské ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí. Koruna k euru se po většinu týdne držela v mezích 27,37 – 27,49 koruny za euro, podobně vývoji z posledních týdnů. Nedostatek silných zpráv z české ekonomiky zlomil pátek. První odhad růstu české ekonomiky za první čtvrtletí ukázal na dravý 2,8% mezikvartální růst, když analytici na průměru očekávali pouze 0,8% tempo! Koruna na tyto údaje reagovala skokovým posílením až k úrovni 27,34 korun za euro.

„Lev se probudil. Růst můžeme nejrychleji za osm let“

Síla české ekonomiky by měla korunu vůči euru podpořit také v příštím týdnu. Česká měna by mohla testovat více jak měsíční maxima u hladiny 27,23 koruny za euro.

Růstový týden si koruna na pozadí oslabování amerického dolaru k euru připsala vůči americké měně. V pondělí kurz koruny k dolaru propadl na úroveň 24,66 koruny za dolar, zbylé dny v týdnu koruna ve vleku růstu EURUSD posilovala, kumulativně o více jak 2 procenta. Více než 2,5měsíční minima pak koruna nalezla na hladině 23,9685 koruny za dolar.

V příštím týdnu bychom na jedné straně mohli korunu znovu vidět pod úrovní 24,00 k americkému dolaru, na druhé bude při snaze o výraznější posílení narážet na cenový suport 23,824 koruny za dolar.

V dlouhodobějším horizontu nicméně vzhledem k pravděpodobnému zvyšování amerických úrokových sazeb nadále přetrvává předpoklad silného dolaru. Momentální situace se tak jeví jako vhodný moment k nákupu dolarů z důvodu jejich pravděpodobného posílení potenciálně k úrovni předchozích několikaletých maxim na 26,00 koruny za dolar.

Kromě pátečních ohromujících dat o růst české ekonomiky se postupně dozvídáme měsíční statistiky, odhalující kondici české ekonomiky ve druhé čtvrtině roku. Výrazný pokles zaznamenala nezaměstnanost.

Příští týden bude na nové informace z českého hospodářství chudší, v úterý se dozvíme ceny průmyslových výrobců. Meziměsíčně by měly přidat 0,3 procenta, meziročně vykázal 2,6% pokles. Od české koruny ale neočekáváme výrazné výkyvy ani na těchto datech ani ve výhledu celého týdne. I do koruny se může promítnout vývoj, na který upozorňujeme v našem akciovém komentáři a to je sezóna dividend. 

Newsletter