Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Koruně dává sílu svěžest české ekonomiky. Blíž 27,00 k euru?

Českou korunu vůči euru i americkému dolaru rozhýbal především závěr týdne, okořeněný skvělými daty o výkonu tuzemské ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí. Koruna k euru se po většinu týdne držela v mezích 27,37 – 27,49 koruny za euro, podobně vývoji z posledních týdnů. Nedostatek silných zpráv z české ekonomiky zlomil pátek. První odhad růstu české ekonomiky za první čtvrtletí ukázal na dravý 2,8% mezikvartální růst, když analytici na průměru očekávali pouze 0,8% tempo! Koruna na tyto údaje reagovala skokovým posílením až k úrovni 27,34 korun za euro.

„Lev se probudil. Růst můžeme nejrychleji za osm let“

Síla české ekonomiky by měla korunu vůči euru podpořit také v příštím týdnu. Česká měna by mohla testovat více jak měsíční maxima u hladiny 27,23 koruny za euro.

Růstový týden si koruna na pozadí oslabování amerického dolaru k euru připsala vůči americké měně. V pondělí kurz koruny k dolaru propadl na úroveň 24,66 koruny za dolar, zbylé dny v týdnu koruna ve vleku růstu EURUSD posilovala, kumulativně o více jak 2 procenta. Více než 2,5měsíční minima pak koruna nalezla na hladině 23,9685 koruny za dolar.

V příštím týdnu bychom na jedné straně mohli korunu znovu vidět pod úrovní 24,00 k americkému dolaru, na druhé bude při snaze o výraznější posílení narážet na cenový suport 23,824 koruny za dolar.

V dlouhodobějším horizontu nicméně vzhledem k pravděpodobnému zvyšování amerických úrokových sazeb nadále přetrvává předpoklad silného dolaru. Momentální situace se tak jeví jako vhodný moment k nákupu dolarů z důvodu jejich pravděpodobného posílení potenciálně k úrovni předchozích několikaletých maxim na 26,00 koruny za dolar.

Kromě pátečních ohromujících dat o růst české ekonomiky se postupně dozvídáme měsíční statistiky, odhalující kondici české ekonomiky ve druhé čtvrtině roku. Výrazný pokles zaznamenala nezaměstnanost.

Příští týden bude na nové informace z českého hospodářství chudší, v úterý se dozvíme ceny průmyslových výrobců. Meziměsíčně by měly přidat 0,3 procenta, meziročně vykázal 2,6% pokles. Od české koruny ale neočekáváme výrazné výkyvy ani na těchto datech ani ve výhledu celého týdne. I do koruny se může promítnout vývoj, na který upozorňujeme v našem akciovém komentáři a to je sezóna dividend. 

Newsletter