Koruně k euru se otevírá cesta na letošní maxima 27,20

Zpráva měnového výboru americké centrální banky Fed seslala americký dolar z týdenních maxim. Hlavní měnový pár zahajuje den u 1,1120 EURUSD, vůči včerejšku s mírně silnějších eurem vůči dolaru. Včerejším závěrem bylo 1,1089 EURUSD.

Zpráva z Fedu vyzněla spíše optimisticky ve smyslu amerického makro vývoje a Fed považuje slabé údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí za přechodné. Na druhou stranu si ale všímá průmyslu, realitního trhu i investic a shodil ze stolu možnost zvýšení sazeb při červnovém zasedání.

Fed: Slabý růst je přechodný, v červnu vyšší sazby nečekejte

Celkově vyznění zápisu z měnového jednání Fedu hraje do karet zvyšování sazeb ještě tento rok. To je pro dolar pozitivní. Po silném týdenním nárůstu ale americká měna zatím tuto informaci odsouvá a bude se soustředit na páteční řeč guvernérky Fedu Janet Yellenové. Trh bude sledovat jakoukoliv změnu tónu pro zvyšování sazeb po sérii dalších čísel od posledního zasedání Fedu.

Dnešní den tak podle všeho budeme sledovat, zda se mírné zisky eura brzy vyčerpají a dolar bude testovat hranici 1,106 EURUSD. Pokračující zprávy z Řecka nedávají příliš prostoru pro krátkodobé posílení eura.

V Praze proběhne zasedání ČNB, které ale nemá na pořadu měnové otázky. Jakákoliv zmínka k síle HDP a vývoji české ekonomiky může ale naznačit ochotu ČNB dále slovně intervenovat, popřípadě další kroky ohledně zakotvení koruny k euru a exitu z tohoto režimu. Dnes ráno koruna obchoduje u 27,32 k euru, na včerejším závěru posílila na své denní maximum 27,3 EURCZK. Proražení hranice 27,35 EURCZK může vést korunu k posílení až na letošní maxima 27,20 EURCZK.

Koruna proti dolaru zahajuje den u hladiny 24,63 USDCZK a čeká na další impuls z vývoje hlavního měnového páru EURUSD. Jakákoli snaha dolaru otestovat 1,1000 EURUSD bude mít za následek posun koruny k 25,00 vůči americkému dolaru.

Newsletter