Koruně pomáhá silnější inflace, na 27,38 k euru

Česká koruna skokově sílí po zveřejnění vyšší než očekávané inflace za měsíc květen a posiluje na 27,38 EURCZK z včerejšího závěru 27,42. Koruna se tak dostává zpět pod CZK27,4 a testuje svá maxima z června. Dnešní den bude bohatý na komentáře od guvernéra Singera, který přednáší na konferenci v Brně od 14 hodin. Současně bude zveřejněn komentář ČNB k datům květnové inflace a to ve 13 hodin. Obě tyto události mohou přilít do síly koruny, ale v minulých dnech se zisky pod hranici 27,4 koruny k euru rychle otočily. Maďarský forint dnes ráno obchoduje silněji, stejně jako koruna, po zveřejnění vyšší inflace v Maďarsku – tamní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 0,5 procenta po 0,3procentním poklesu v dubnu.

Americký prezident sráží americký dolar přes 1,1300

Koruna proti dolaru posiluje na maxima z minulého týdne a testuje 24,27 USDCZK. Hlavní indikátor koruny na tomto páru a to vývoj EURUSD osciluje poblíž svého dvoudenního maxima 1,1300. Zisky eura včera pokračovaly až do večerních hodin a EURUSD posílil na 1,1346. Korekce pátečního posílení dolaru a slova prezidenta Obamy o silném dolaru táhly euro výše.

To vše navzdory zprávám z Řecka, kde se situace stále přiostřuje a obě strany se začínají obviňovat z laxnosti a neochoty se dohodnout. Dnešní den bude chudý na data ze zámoří a tak trh bude sledovat zpřesnění HDP z eurozóny a pokračující ságu z Řecka.

Newsletter