Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Korunou zahýbal dolar. Příští týden zasedne ČNB

Klidný vůči euru, pod tíhou zesláblého růstu americké ekonomiky ale divoký vůči americkému dolaru. Takový byl zkrácený obchodní týden pro českou korunu. Zásadní událostí týdne příštího bude měnové jednání bankovní rady České národní banky a její prognóza. Dozvíme se ale také několikero dat z tuzemské ekonomiky.

V tomto týdnu z české ekonomiky žádný zásadní údaj nepřišel, nové zprávy se týkaly především korporátní sféry v podobě valné hromady O2, která odhlasovala rozdělení společnosti, výsledků mediální skupiny CETV a čtvrteční valné hromady tabákové společnosti Philip Morris ČR, která schválila hrubou dividendu za rok 2014 ve výši 880 korun na akcii. Koruna k euru se napříč týdnem pohybovala v rozmezí 27,40 až 27,50 a u dolní hranice této meze týden končí.

Divočejší byl vývoj na české koruně vůči americkému dolaru. Ten srazila středeční data o vývoji americké ekonomiky v prvním čtvrtletí roku, která ukázala na takřka stagnaci, což bylo pro trhy studenou sprchou. Obavy o vývoj americké ekonomiky následně navíc potvrdil výstup z dvoudenního zasedání měnového výboru Fedu. Pro eurodolar tyto zprávy znamenaly prudké posílení eura k dolaru přes hranici 1,1200, pouze za čtvrtek až o více jak procento. Koruna k americkému dolaru posílila výrazně pod 25,00 a zkrácený týden končí na úrovni 24,47 koruny za americký dolar.

Měny bez zpoždění můžete sledovat na Roklen24

Pokus o posílení pod 27,40 k euru koruna v průběhu týdne učinila v reakci na slova guvernéra České národní banky Miroslava Singera, který vidí vývoj ekonomiky blízko prognózy centrální banky. Měnového jednání ve čtvrtek 7. května se zúčastní všech sedm členů bankovní rady.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda počítá s tím, že ČNB ponechá sazby na stávajících úrovních. Nová prognóza bude podle Kovandy zřejmě počítat s mírně vyšší inflací, než prognóza předešlá, byť se stále bude alespoň pro nejbližší měsíce jednat o inflaci citelně vzdálenou inflačnímu cíli České národní banky na úrovni dvou procent. Centrální banka bude také pravděpodobně deklarovat, že existuje dostatek prostoru ke zlepšení situace na trhu práce a související rychlejší růst mezd.

„Nelze očekávat žádná velká překvapení. Kurz koruny vůči euru je v poslední době stabilizovaný na úrovních, které jsou z hlediska centrální banky plně akceptovatelné. Rovněž vývoj inflace je z jejího hlediska mírně příznivější, než nač byla připravená počátkem roku, kdy deklarovala, že ochotna tolerovat i mírnou deflaci. Do té však česká ekonomika zatím vůbec nezabředla, stále se drží v lehce inflačním pásmu. Česká národní banka vnímá protiinflační tlaky v podobě ne zrovna svižného vývoje mezd, avšak ty samy o sobě ji zatím nepovedou k jakkoli významnějšímu zásahu,“ shrnul Kovanda. O co četnější byly slovní intervence, týkající se možného měkčího nastavení kurzového závazku, o to méně důvodu pro to dává aktuální vývoj české ekonomiky.

Vedle měnové politiky přijde z tuzemské ekonomiky v příštím týdnu statistika maloobchodu za březen, výkon průmyslu a stavebnictví a také bilance zahraničního obchodu. U březnových dat za průmyslovou výrobu očekáváme zrychlení na meziroční 5,4 procenta ze 4,5 procenta v únoru. U maloobchodu včetně prodeje aut očekáváme růst za březen o meziročních 7,3 procenta po únorových 7,2 procenta, bez prodejů aut pak o 6,4 po únorových 6,3 procenta. 

Pozornost bychom ani v příštím týdnu neměli ztratit vůči trhu s dluhopisy. Výnosy zejména na německém dluhu v tomto týdnu výrazně vzrostly po nevydařené aukci 5letého dluhu, která se nesetkala s dostatkem poptávky. Část významných investorů dala výrazně najevo, že nynější úroveň výnosů u nuly či dokonce záporných nemohou akceptovat nekonečně dlouho.

Newsletter