Korunová pauza před hlavní statistickou vlnou

Koruna svůj první plnohodnotný obchodní týden roku 2019 započala mírnými zisky, když v ranních hodinách vůči euru posílila blízko k hodnotám 25,50 za euro. Zisky však neudržela, a tak bez značnějších výkyvů uzavřela v těsné blízkosti otevíracích hodnot.

Pro korunu to byl tedy po čtvrtečních a pátečních ziscích vcelku oddychový den, přičemž svoji roli na tom z fundamentálního pohledu hrál prázdný ekonomický kalendář. Z technického pohledu je v denním grafu eurokoruny zřejmá významnost fibonacciho úrovně 78,6 % z býčí vlny mezi zářím a listopadem. Ve čtvrtek se eurokoruna zastavila na úrovni 61,8 %, která je obecně brána za důležitější, nicméně aktuální nemožnost uzavření pod 78,6% úrovní může znamenat dočasnou ztrátu síly domácí měny.

Indikátor RSI (Relative Strength Index) se na chvíli ocitl v přeprodané oblasti pod hodnotou 30. Nyní se však vrací zpět a přináší dočasný nákupní signál. Fibonacciho úroveň 61,8 % se tak ze supportu mění na nejbližší rezistencí.

Český statistický úřad dnes v 9:00 zveřejní listopadová čísla ze stavebnictví a průmyslu. V případě průmyslu trh očekává 4,8% růst oproti minulému roku. Stavebnictví by mělo pokračovat v ještě solidnějším růstu převyšujícím 9 % vůči listopadu 2017. 

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,58 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,51 až 25,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,19 až 22,49 USDCZK.* 

Kurz eurodolaru se pohybuje už přes dva měsíce v pásmu. Americká měna sice v posledních dnech vůči euru ztrácela, nicméně pro potvrzení síly eura je třeba překonání oblasti okolo hranice 1,1500 EURUSD.

Euro v poslední době mírně těží z uklidnění situace ohledně italského rozpočtu. Na druhé straně zveřejnění posledních dat ohledně německých výrobních objednávek moc pozitivní impuls nedává. Eurodolar si tedy na nějaký výraznější podnět bude muset ještě počkat a ať se aktuální testování rezistence v blízkosti hranice 1,1500 EURUSD setká či nesetká s úspěchem, budeme sledovat, co přinesou zítřejší Fed Minutes.

Vedle toho aktuálně probíhají obchodní jednání USA a Číny. Americký prezident Trump zaujal optimistický postoj, když se nechal slyšet, že čínská ekonomika zpomaluje, a tak by podle něj měl být Peking motivován k uzavření dohody. Na trhu také panují názory, že pokud by se tyto dvě velmoci nebyly schopny do března domluvit, mohlo by to ve Spojených státech vést až k recesi. Nejmenovaný analytik pro CNBC uvedl, že by se jednalo o Trumpovu recesi, jelikož by byla způsobena jeho rozhodnutími. Co se týče čím dále více zmiňované recese, zastáváme pohled, že se jedná stále o poněkud předčasné téma.

Přesně týden zbývá do hlasování o brexitové dohodě premiérky Mayové. Toto hlasování leželo na stole už v prosinci, nicméně těsně před ním bylo téměř jasné, že by dohoda parlamentem neprošla, a tak ho Mayová odložila. Nyní by mu už v cestě stát nic nemělo, premiérka má tedy týden na to, aby získala kýženou podporu a zabránila tvrdému brexitu na konci března. Momentálně se však neočekává, že by Mayová při úterním hlasování se svou dohodou, kterou hodnotí jako nejlepší možnou, uspěla.

S přechodem brexitu do stínu pozornosti jiných událostí libra zažila poměrně klidný konec roku a vůči americkému dolaru lehce posilovala. Avšak s blížícím se hlasováním můžeme očekávat rostoucí nejistotu na trzích, která bude spojena s vyšší volatilitou. Varianta tvrdého brexitu by měla pravděpodobně vliv i na českou korunu, a to v negativním smyslu. Případné slabší hodnoty kurzu domácí měny ve spojení s očekávaným zrychlením inflace na začátku roku by tak mohly zvýšit pravděpodobnost pokračování růstu úrokových sazeb Českou národní bankou v roce 2019.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1437 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1399 do 1,1497 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter