Korunové forwardy hlásí uklidnění. Připlatíte si u krátkodobých

Poté, co prezident Zeman zamíchal kartami očekávání konce intervenčního režimu ČNB, pozorujeme na forwardech určité uklidnění. I přesto se však začíná projevovat připravenost investorů, která se váže ke konci tvrdého závazku. U kterých forwardů si teď připlatíte?

S tím, jak prezident Zeman vyrukoval s komentářem o možném ukončení intervencí před polovinou roku 2017, se spekulace opět rozjely. Asi nejpatrněji byl tento scénář patrný na tříměsíčním EURCZK forwardu, který se propadl až pod úrovně z ledna 2017.

V posledních dnech však došlo na stabilizaci sledovaného instrumentu na o něco vyšších hodnotách, za čímž patrně stojí vybírání zisků těch investorů, který prostřednictvím tohoto derivátu vsadili na posílení české měny.

Insider info prezidenta Zemana? Exit možná dřív než v půlce 2017

Pokud se zaměříme na aktuální nákladovost korunových forwardů, zjistíme, že v přepočtu na denní body si obchodníci nejvíce připlatí u krátkodobých. Řeč je v tomto směru především o těch v časovém rozmezí od dvou do tří týdnů. Naopak u delších jako dva měsíce a více je již patrné zlevnění.

Intervence ČNB: Co nás čeká a jak se nejlépe zajistit?

Zdražení krátkodobých forwardů tak odpovídá očekávání trhu, které pracuje s možností ukončení intervencí již během dubna, tedy v době, kdy bude tvrdý závazek nahrazen tím měkký. Během doby jeho trvání má již ČNB volné ruce k tomu, aby ukončila obranu koruny před posílením pod 27,00 EURCZK.

Oficiální informace přímo od bankovní rady stále tvrdí, že pravděpodobný termín ukončení intervencí se stále jeví polovina roku 2017. Odhady analytiků však pracují s dobou během druhého kvartálu, především jde o duben a květen.

Jako poslední své odhady představila banka ING. Podle poslední analýzy hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera a měnového analytika Petra Krpaty se jako nejlepší strategie ČNB jeví ukončení intervencí před 10. dubnem, kdy budou zveřejněna březnová data o inflaci.

Kdy má ČNB ukončit intervence? Optimální se jeví začátek dubna

„Z našeho pohledu dosahuje objem intervencí ČNB příliš velkých čísel. Bilance banky se nafukuje jako nikdy předtím,“ přepisuje agentura Bloomberg Seidlerova a Krpatova slova. „Aktuálně prováděná obrana koruny už tak není opodstatněná, a to jak z hlediska ekonomického, tak rovněž z pohledu na cílení inflace.“

Podle obou expertů prodloužení intervencí až za 10. duben pravděpodobně vyvolá příliv dalšího kapitálu nasměrovaného do české měny. To v důsledku způsobí problémy ohledně budoucích účetních ztrát ČNB pramenících z rostoucího objemu devizových rezerv.

Kolik je vsazeno na posílení koruny?

Poslední zasedání ČNB v režimu tvrdého závazku

Během příštího týdne, konkrétně ve čtvrtek 30. března, proběhne vůbec poslední zasedání bankovní rady ČNB v režimu tvrdého závazku. Jakmile se přehoupneme do toho měkkého, banka může v podstatě na jakémkoliv svém zasedání, ať už měnovém i neměnovém, přistoupit k intervenčnímu exitu.

Podmínky pro tento krok jsou v podstatě splněny. Inflační cíl na 2 % byl přestřelen již dvakrát, a to v lednu (2,2 %) a v únoru (2,5 %), tudíž požadavek robustního inflačního vývoje si můžeme odškrtnout.

Hampl (ČNB): Slovo občas udělá práci za desítky opatření

Dá se čekat, že během měkkého závazku změní ČNB svůj dosavadní způsob komunikace, a to ve smyslu méně častějších a ještě mnohem opatrnějších komentářů. Stále však platí, že se trh o konci intervenci dozví včas.

Možná již brzy se tak dočkáme situace, kdy se spototový kurz koruny odpoutá od stále neměnné hranice středu kolem 27,02 ERUCZK.

Newsletter