Korunový odskok. „Šestadvacítka“ nepadla

Koruna se na začátku týdne držela relativně stabilně pod hranicí 25,90 za euro. Během včerejšího dne se však kormidla opět chopila vlna výprodeje měn regionu střední a východní Evropy, která tak vedla nejen k oslabení té domácí, ale i polského zlotého a maďarského forintu. Dnes vstoupí do hry data, konkrétně inflace a míra nezaměstnanosti.

Domácí měna během úterý oslabila až k 25,98 za euro. Šlo však pouze o krátkodobý odskok – v průběhu dne se totiž posunula zpět na hodnotu o cca deset haléřů silnější. Sledovaná „šestadvacítka“ tudíž nepadla, nelze však vyloučit její případný atak, obzvláště pokud by pokračoval zmiňovaný výprodej na rozvojových trzích.

Za sledování nepochybně stojí dnešní zveřejnění tempa růstu cen za červen. Očekáváme, že by se inflace mohla přehoupnout poměrně citelně nad inflační cíl České národní banky, konkrétně až nad 2,5 % meziročně. Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése by za tímto posunem měly stát především ceny potravin a pohonných hmot, stejně tak i vysoká mzdová dynamika a slabý kurz.

„S výhledem příštích kroků měnové politiky ČNB očekáváme snížení predikce dalšího posilování koruny ve zprávě o inflaci ke konci léta a posunutí výhledu zvýšení úrokových sazeb na přelom podzimu a zimy letošního roku,“ uvedl Šoltés. „Rovněž pracujeme s tím, že za současných podmínek je reálné očekávat změnu postoje ECB v otázce sazeb. První zvýšení evropských úroků by tak dle nás mohlo přijít dříve než v létě příštího roku, čímž se zvětší operativní prostor i pro ČNB,“ dodal.

Společně s inflací se dnes dočkáme míry nezaměstnanosti za červen. Byť by se mohlo zdát, že podíl nezaměstnaných nemá kam dále klesat, i tak MPSV každý měsíc o jednu až dvě desetinky procentního bodu sníží své zveřejňované číslo. Po dubnových 3 % nezaměstnaných tak i v květnu předpokládáme pokles o desetinku na 2,9 %.

„Vedle nedostatku zaměstnanců představuje nízký podíl nezaměstnaných i nebezpečí pro veřejný sektor,“ je přesvědčen Šoltés. „Za současného stavu stát inkasuje vysoké pojistné a naopak vyplácí jen minimální podporu. Bylo by – i vzhledem ke stabilizaci státního rozpočtu – na místě, aby příslušní ministři udrželi na paměti, že v momentě otočení hospodářského cyklu se může současný příhodný stav velmi rychle změnit,“ upozorňuje ekonom.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,90 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,83 až 25,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,97 až 22,23 USDCZK.* 

Poté, co se euro na začátku týdne krátce podívalo až k úrovni 1,178 EURUSD, jsme byli svědky jeho návratu k slabším hodnotám kolem 1,170 EURUSD. Opět se tak o slovo přihlásil trend posledních dní, kdy se část investorů rozhodla přesunout svůj kapitál nejen z rozvojových zemí, ale i z eurozóny směrem do USA.

Ze včerejších událostí ke slabší evropské měně přispěla i německá data, konkrétně ZEW index sledující náladu mezi investory. Ukázalo se, že index očekávání klesl v červnu z předchozích -16,1 bodů na -24,7, což je jeho nejnižší hodnota od srpna 2012. Na těchto číslech se vedle politické nejistoty podepsala i obava z eskalujícího obchodního napětí ve světě.

Dnes se z hlediska zahraničního dění dočkáme vystoupení několika představitelů ECB, včetně guvernéra Draghi, který promluví na akci ECB Statistics Conference. V USA pak bude v odpoledních hodinách zveřejněn index cen výrobců.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1728 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,23 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1651 do 1,1786 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter