Korunu čeká statistická smršť, dolar nejsledovanější číslo

Závěr prvního aprílového týdne je velmi bohatý na čísla, a to nejen z domácí ekonomiky. Statistici oznámí, jak se v únoru dařilo průmyslu, maloobchodu a stavebnictví. O něco později se dozvíme podrobnosti z jednání bankovní rady České národní banky z konce března. Ve Spojených státech pak bude odpoledne zveřejněno nejsledovanější číslo z americké ekonomiky, tedy údaj o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (nonfarm payrolls).

Zajímavý bude zápis z jednání centrálních bankéřů, kteří 29. března jednomyslně rozhodli o ponechání sazeb na současných úrovních. Rizika prognózy vyhodnotili jako mírně protiinflační. Úroky by přitom měly vzrůst nejdříve na konci letošního roku, uvedl guvernér Jiří Rusnok. Zároveň ale přiznal, že debata o načasování dalšího hiku nebyla, jak sám řekl, zcela „jednomyslná“.

Březnové zasedání tak vyznělo jako holubičí, byť byla přiznána možnost zvýšení sazeb na konci letošního roku, zatímco prognóza počítá s dalším zvyšování až na začátku toho příštího. Důležité je pak připuštění možnosti pomalejšího posilování kurzu oproti prognóze a s tím související prostor pro rychlejší zvyšování sazeb.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,32 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,30 až 25,34 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,59 až 20,74 USDCZK.*

Dolar se včera vůči koši hlavních měn dostal na dvoutýdenní maximum. Americkou měnu podpořil obrat na Wall Street a jisté náznaky, že by se mohla rýsovat usnesení, jež by vedla ke zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou. Dolar se také dostal na třídenní maximum vůči japonskému jenu a na desetitýdenní švýcarskému franku, tedy měnám, jež investoři nakupují v době turbulencí na trhu. 

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow včera řekl, že očekává, že Spojené státy a Čína budou časem obchodní rozdíly vyřeší a obchodní bariéry pravděpodobně „padnou na obou stranách“. Jeho komentář dolaru pomohl. Čína na něj ale nereagovala. Státní tisková agentura Sin-chua pak včera napsala, že Čína jakoukoli obchodní válku se Spojenými státy vyhraje.

Sám americký prezident ale drží ostrou rétoriku. Včera požádal Úřad amerického obchodního zmocněnce, aby zvážil navýšení cla na čínské výrobky o dalších 100 miliard dolarů. Podle něj to je reakce na „nečestnou mstu Číny“. Trump také vyzval ministerstvo zemědělství, aby vypracovalo plán na ochranu zájmů amerických farmářů.

Investoři čekají na údaje amerického ministerstva práce, které dnes ve 14:30 zveřejní čísla za březen. V únoru americká ekonomika vytvořila 313 tisíc pracovních míst a nezaměstnanost byla 4,1 procenta. V podvečer pak promluví šéf Fedu Jerome Powell, bude komentovat ekonomický výhled.

Dolar se dnes ránu k euru obchoduje na úrovni 1,222 EURUSD. Poslední den v týdnu by se měl pohybovat v rozmezí 1,222-1,231 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter