Korunu čeká týden chudý na data. Přijde další zpevnění?

Dobré zprávy z české ekonomiky a komentáře členů bankovní rady České národní banky. To jsou hlavní důvody posilování koruny v minulém týdnu. Koruna v pátek zpevnila k euru na nejsilnější úroveň od března 2013 a vůči dolaru od září 2014. Nový týden, který bude chudý na domácí data, koruna zahajuje na 25,44 EURCZK a 21,34 USDCZK.

Nových dat z domácí ekonomiky bude tento týden málo, až v pátek bude zveřejněn zpřesněný odhad vývoje hrubého domácího produktu za 3. čtvrtletí. Tuzemské ekonomika by dle odhadu měla meziročně růst o pět procent a proti předchozímu čtvrtletí o 0,5 procenta. V pátek bude zveřejněn také index PMI za listopad.

„Očekáváme, že ze začátku týdne se koruna bude pohybovat kolem stávající úrovně. Případný posun koruny by mohl přijít v pátek, kdy dojde k upřesnění odhadu HDP. Korunu by rovněž mohlo rozhýbat mimořádné vyjádření člena bankovní rady ČNB směrem k možnému zvyšování úrokových sazbě na posledním letošním zasedáním 21 prosince,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

„Během pátečního obchodování česká měna posílila až na 25,40 EURCZK, kde se však dlouho neudržela. K proražení této úrovně chyběl koruně výraznější impuls. V závěru dne nakonec koruna oslabila k úrovni 25,45 EURCZK. Důležité však je, že v celotýdenní
perspektivě uzavřela pod 25,50 EURCZK. Příznivá makroekonomická data či náznaky brzkého růstu úrokových sazeb ČNB by korunu mohly dostat v příštích týdnech i k hodnotě 25,30 za euro,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Také euro koncem týdne rostlo, vůči dolaru se dostalo nad 1,1900 EURUSD, tedy na dvouměsíční maxima. Aktuálně se kurz pohybuje na 1,1924 EURUSD. Evropskou měnu podpořily zprávy z Německa, kde vysvitla naděje na vznik nové vlády. Je šance na obnovení koalice kancléřky Angely Merkelové se sociálními demokraty.

Na historické maximum se pak dostal index podnikatelského klimatu Ifo, rostl na  117,5 bodu z říjnových 116,7 bodu. Hodnocení současné situace se naopak snížilo.

V USA budou dnes odpoledne zveřejněny prodeje nových bytů za říjen, po zářijovém růstu se čeká meziměsíční pokles o 6,3 procenta. Ve středu promluví před Kongresem šéfka Fedu Janet Yellenová. Budou také oznámena čísla z americké HDP za třetí čtvrtletí. 

Newsletter