Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Korunu čekají další domácí data, dnes nezaměstnanost

Korunu dnes mohou ovlivnit další čísla z domácí ekonomiky, konkrétně nezaměstnanost. Ta by v říjnu dle odhadů měla klesnout až na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Pokud nezaměstnanost skutečně klesne, může česká měna získat prostor pro zpevnění. Aktuálně se kurz vůči euru pohybuje na 25,54 EURCZK a k dolaru na 22,03 USDCZK

Uchazečů o práci bylo letos v září nejméně od května 1998, konkrétně  284 915. Meziročně se nezaměstnanost snížila o 1,4 procentního bodu. Počet volných pracovních míst se naopak meziměsíčně i meziročně zvýšil.

V září nastalo další oživení pracovního trhu. Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu, nadále pokračovaly sezonní práce a zároveň ještě doznívala turistická sezóna.

Česká bankovní asociace (ČBA) minulý týden upozornila na to, že abnormální situace na trhu práce se v domácí ekonomice stále vyostřuje. Přetlak může vést ke zvyšování automatizace výroby s následným dopadem na trh práce a rizikem zvyšování nezaměstnanosti. Toto riziko ale hrozí spíše v delším horizontu. „Musíme uvažovat o riziku vzniku mzdově inflační spirály, které je podpořeno delším obdobím růstu mezd převyšujícím růst produktivity práce“, uvedla hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová.

Euro včera oslabilo pod úroveň 1,1600 EURUSD a aktuálně se obchoduje na 1,1598 EURUSD. Včera jednotná evropská měna oslabila až na 1,1555 EURUSD a byla tak nejníže od 20. července. „Za současným oslabováním eura však nestojí ani tak špatná data z eurozóny, jako spíše zájem investorů o americký dolar. Ten je podporován nadějí na schválení daňové reformy ve Spojených státech, o jejíž podobě bude tento týden jednat americký Kongres,“ poznamenala Jana Steckerová z Komerční banky.  

Dnešek je chudý na data. V regionu bude jednat polská centrální banka, sazby by se měnit neměly.

Newsletter