Korunu dnes režíruje „sedmička“ z ulice Na Příkopě

Závěr zkráceného týdne bude patřit českým centrálním bankéřům, kteří dnes budou v plné sestavě rozhodovat o měnové politice. Sazby by se dle předchozích vyjádření členů bankovní rady měnit neměly. Stejné je očekávání trhu. Důležité tak bude sledovat komentáře šéfa ČNB Jiřího Rusnoka, jehož tisková konference začne tradičně v 14:15. Rozhodnutí o sazbách se dozvíme již v 13:00.

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése je nepravděpodobné, že by dnes došlo ke zvýšení sazeb ze strany ČNB. „Ekonomiku překvapila o něco slabší inflace, než očekával trh i ČNB. Silný růst mezd spolu s oslabenou dynamikou posilování koruny, která za poslední měsíc ztratila k euru řádově deset haléřů, vytváří převažující proinflační prostředí. Tak nadále předpokládáme, že se inflace bude držet v těsném okolí nebo nad inflačním cílem,“ uvedl ekonom.

Pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb bude podle Šoltése záležet na vývoji kurzu koruny a měnové politice Evropské centrální banky (ECB). „Za současných vyhlídek počítáme s prvním zvýšením sazeb během třetího čtvrtletí letošního roku,“ dodal. 

ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na počátku února. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 25 bazických bodů na 0,75 procenta. Guvernér ČNB Rusnok ještě před začátkem mediální karantény řekl, že prognóza ČNB je zpracována tak, že letos počítá ještě s jedním „hikem“.

Z domácí ekonomiky se dnes dozvíme, jak se vyvíjely indexy cen dovozu a vývozu v lednu. Zveřejněna bude také peněžní zásoba M2.

Česká měna se aktuálně obchoduje na 25,44 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,40 až 25,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,40 až 20,61 USDCZK.*

Euro včera vůči dolaru oslabovalo, ještě ráno byl kurz nad 1,24 EURUSD. Později se ale přiblížil k hranici 1,2300 EURUSD. Euru včera nepomohla data z eurozóny a také komentáře některých představitelů ECB. 

„Za včerejším pohybem hlavního měnového páru zřejmě stály naděje na mírové řešení sporů se Severní Koreou. Výnosy amerických dluhopisů rostly v tomto prostředí o něco rychleji než těch evropských, což dolaru také prospělo,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Z dat dnes bude oznámena nezaměstnanost a inflace v Německu za březen. V Británii bude zveřejněn HDP za loňské 4. čtvrtletí. Ze Spojených států se dozvíme, jak se v únoru vyvíjely osobní příjmy a osobní výdaje. Později bude zveřejněn  chicagský index nákupních manažerů.

Euro aktuálně posiluje o 0,14 procenta na 1,2325 EURUSD. Během dneška by se kurz eurodolaru měl pohybovat v rozmezí 1,2359-1,2400 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter