Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Korunu nadopoval průmysl. Co dnes naznačí ČNB a Fed?

Koruně se včera podařilo smazat veškeré ztráty spojené s efektem konce roku, vůči euru se dostala k úrovni 25,50 EURCZK. K dolaru se pak česká měna dostala na nejsilnější úroveň od srpna 2014. Včerejšek přinesl dobrá data z českého průmyslu, když prosincový index nákupních manažerů (PMI) zaznamenal nad očekávání dobré hodnoty. Dnes ráno se koruna obchoduje na 25,50 EURCZK a 21,16 USDCZK. Trh dnes čeká na zprávy z centrálních bank. Zápis z jednání zveřejní České národní banka a americká centrální banka (Fed).

Další vývoj kurzu koruny bude ovlivněn zveřejněním zápisu z prosincového zasedání bankovní rady ČNB a také čísly o průmyslu a nezaměstnanosti, která budou oznámena počátkem příštího týdne.

ČNB dnes zveřejní záznam z jednání bankovní rady, které se konalo 21. prosince. Rada tehdy rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) zůstala na 0,50 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

Výsledky prosincového průzkumu ukázaly, že provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se výrazně zlepšily a růst byl největší od února 2011. „Rychlý růst objemů nových zakázek a výroby, nejvyšší za více než šest a půl roku, podpořil celkový růst a svědčil o pevném zakončení roku 2017,“ uvedla Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit.

Euro se včera vůči dolaru dostalo až na 1,2048 EURUSD, což bylo čtyřměsíční maximum. Dnes ráno je kurz na 1,2039 EURUSD. „Pokud překročí úroveň 1,2092 USD/EUR, dostane se na nejsilnější úroveň za poslední tři roky. Náladu euru vylepšil předstihový indikátor PMI za celou eurozónu, který byl potvrzen na úrovni 60,6 bodu. To naznačuje, že růst HDP v Q4 dosáhl solidní úrovně a že ekonomika eurozóny zřejmě úspěšně vykročí i do letošního roku,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky.

Dnes ve 20:00 bude zveřejněn zápis z prosincového jednání Fedu, centrální bankéři v prosinci zvýšili sazby o 25 bazických bodů a zlepšili výhled americké ekonomiky. Z hlediska vývoje sazeb pracuje Fed, jak vyplývá z tzv. dot plot grafu, s celkem trojím úrokovým hikem během letošního roku. Za předpokladu posunu o velikosti 25 bazických bodů bychom se tak ke konci 2018 měli dostat do pásma 2 až 2,25 procenta.

Ministerstvo financí dnes oznámí, jak se vyvíjel státní rozpočet v prosinci. Ze zahraničních dat pak míra nezaměstnanosti v Německu, čeká se pokles na 5,5 procenta. V USA bude zveřejněn index ISM. 

Newsletter