Korunu nasměroval pod 25,00 prudce oslabující dolar

(Aktualizováno 10:53) Euro dnes prudce posiluje vůči americkému dolaru a tím se výrazně pod hladinu 25,00 k americkému dolaru dostává česká koruna. Americký dolar zaznamenal během včerejšího dne nejhorší pokles od poloviny března letošního roku, když americký Federální systém ukázal vyšší zdrženlivost ohledně možného zvyšování úrokových sazeb a z americké ekonomiky přišla zpráva o takřka zastavení jejího růstu v první čtvrtině roku. Euro dnes pokračuje ve výrazném posilování a k dolaru se dostává přes 1,12.

Kurzy měn bez zpoždění sledujte na Roklen24

Dolar srazila data z americké ekonomiky

Vinu za včerejší skokový propad dolaru nesou do jisté míry zveřejněná data o růstu amerického hrubého domácího produktu za první kvartál, která ukázala, že americká ekonomika rostla během prvních tří měsíců letošního roku 0,2% tempem, při 1% očekávání. To mělo za následek hromadné uzavírání dlouhých pozic na dolaru vůči euru, což vedlo k proražení veledůležité úrovně na 1,1 dolaru za euro. Evropská společná měna tak má z pohledu technické analýzy otevřenou cestu k dosažení úrovně 1,13 dolaru za euro, případně 1,15 dolaru za euro. Euro během dnešního dne nabírá výrazné zisky a aktuálně (10:00) se dostává přes 1,12 až na 1,1248 EURUSD.

Fed odstranil časová vodítka. Vyšší sazby v nedohlednu

Probíhající konsolidace na EURUSD se tak včerejším proražením technických úrovní mění v dlouhodobější kontra trend, jenž by mohl podle mnohých vést k ukončení býčího trendu na dolaru z posledních měsíců. My tento názor nezastáváme a v dlouhodobějším horizontu nadále očekáváme dosažení parity s eurem, a to zejména kvůli faktu plánovaného zvyšování úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem. V krátkodobém a střednědobém měřítku bychom nicméně měli být svědky pokračující korekce předešlých zisků.

Růst americké ekonomiky se téměř vypařil

Koruna získala sílu

Česká koruna zaznamenala během včerejšího dne volatilnější seanci, kdy vůči euru zpočátku dne oslabila až k 27,46 korunám za euro, během zbytku dne nicméně vzrostla až na 27,36 koruny na euro. Během dnešního dne koruna drží pozice nad 27,4 k euru. Vzhledem k absenci významných makrodat lze během dnešního dne očekávat sníženou volatilitu a pohyb ceny v rozsahu 27,35- 27,45 korun za euro.

Vůči dolaru však s ohledem na jeho výrazné oslabování zaznamenala česká koruna během včerejšího dne výrazný nárůst ve vleku růstu EURUSD. Včerejší proražení cenových úrovní podpory otevírá v následujících týdnech koruně cestu k posílení až k 24 korunám za dolar. Aktuálně koruna obchoduje u 24,4 koruny za dolar a není vyloučeno, že budeme znovu svědky volatilní seance.

Newsletter