Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Korunu od 27,44 neoslabil Singer, ani neposílil český průmysl

Na české koruně pokračuje klid, který měně nesebralo víkendové vystoupení guvernéra ČNB Miroslava Singera, ani dnešní sada dat z české ekonomiky. Miroslav Singer v neděli pro ČT potvrdil, že není důvod pro dřívější odstoupení od zakotvení koruny vůči euru než v druhé půlce roku 2016. Na druhou stranu současně zmínil, že nejsou ani důvody pro prodloužení tohoto kurzového závazku, kterým ČNB nenechává korunu posílit pod 27,00 k euru.

Singer: Režim intervencí není třeba kvůli datům z ekonomiky měnit

Dnešní příznivá data z české ekonomiky pro průmyslovou i stavební výrobu potvrzují pokračující oživení české ekonomiky. Koruna se obchoduje takřka beze změny u hladiny 27,44 EURCZK a obchodníci stále nemají důvod vytvořit příběh, který by korunu odpoutal od stávajícího obchodního rozpětí.

Dolar dnes ráno ubral z pátečních hodnot a oslabuje o 0,4 % na 1,1160 EURUSD proti pátečním 1,1100. Víkend nepřinesl žádný průlom v jednání s Řeckem. Spíše naopak došlo na silnější slova komisaře EU ohledně nedodržení dohod i ze strany řeckého premiéra Tsiprase. Jeho páteční vystoupení v řeckém parlamentu spíše vyznělo proti dohodě a tak situace na tomto poli zůstává nejasná. To drží euro stranou větších snah nabrat novou sílu a naopak páteční silná data z amerického trhu práce dolaru novou sílu dodala. Na trh se s těmito daty vrátily úvahy o zvýšení amerických sazeb v září. Tržní konsensus kroku v tuto chvíli připisuje 53% pravděpodobnost.

Řecko: Požadavky věřitelů jsou absurdní. Předčasné volby?

Dolaru ráno mírně vzalo vítr z plachet vyjádření francouzského představitele, že americký prezident Barack Obama považuje silný dolar za problém pro americkou ekonomiku. Pokračuje tak skrytá válka ve směru oslabování měn napříč světem a Fed tato slova dostávají do mírné kolize s cílem zvýšit sazby a tím dolar znovu posílit.

Tento týden se dále budeme soustředit na čtvrteční data o maloobchodních prodejích v USA a v Evropě se bude sledovat Řecko a pokračující poker ze strany jeho politické reprezentace.

Newsletter