Korunu sráží přes 24,50 k dolaru síla amerického trhu práce

Česká koruna v úvodu týdne ztrácí vůči americkému dolaru na pozadí pátečního reportu z amerického trhu práce, jenž ukázal, že americká ekonomika vytvořila v dubnu 223 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 5,4%, tedy nejníže za posledních sedm let.

Míra nezaměstnanosti v USA klesla na sedmileté minimum

Silná čísla z USA měla za následek znovu otvírání dlouhých pozic na dolar v domnění pokračování býčího trendu na dolaru, který je z velké míry poháněn spekulacemi ohledně blížícího se zvyšování úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem. Česká koruna tak obchoduje poblíž úrovně 24,52 korun za dolar a není vyloučeno, že koruna v průběhu příštích dní oslabí směrem k 25 korunám za dolar.

Kurz české měny vůči euru kulminoval po celý minulý týden bez výraznějších cenových výkyvu, aby zakončil týden v horní části svého obchodního pásma z předchozích dní a týdnů. I nový obchodní týden nepřináší na trh s korunou výraznější volatilitu, a tak česká měna vůči euru obchoduje takřka beze změny na 27,443 korunách za euro. Vzhledem k absenci kurzotvorných makrodat, lze během dnešního dne očekávat i nadále sníženou volatilitu a měnový pár EURCZK by tak neměl vybočit z obchodního pásma z předchozích dní.

Po počátečním poklesu eura, při kterém evropská společná měna klesla vůči dolaru, až k úrovni 1,114 dolaru, euro umazává ztráty a obchoduje poblíž obchodní úrovně pátečního dne 1,119 dolaru za euro. Za zvýšenou volatilitou EURUSD momentálně stojí nerozhodnost obchodníků ohledně dalšího cenového směřování měnového páru. Ačkoliv mnozí věští obrácení trendu, jenž měl za následek pokles kurzu během posledních 12 měsíců z předchozích 1,4 dolaru a euro až na 1,05 dolaru, jak fundamentální tak i technická analýza nadále nahrává znovu započetí býčího sentimentu na dolaru, jenž by v dlouhodobějším horizontu mohl vést k dosažení parity.

Newsletter