Korunu sráží strašák deflace. Tomšík hovoří o riziku

(Rozšířeno 17:20) Česká koruna oslabuje nejprudčeji za poslední dva týdny. Dnešní data o spotřebitelských cenách v eurozóně – znamenající deflaci – zvýraznila riziko také pro Českou národní banku. Koruna k dolaru oslabila až k 23,60 CZKUSD, k euru pak až nad hladinu 27,90 CZKEUR. Loni 8. května koruna obchodovala pod 19,60 k americkému dolaru. Na koruně k euru trvá od listopadu roku 2013 intervenční režim ČNB, který měnový pár nepouští pod 27,00.

Koruna prohloubila své ztráty po dopoledních datech o inflaci v eurozóně. Spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,2 procenta. Blok zemí, platících eurem, je tak po více jak pěti letech v deflaci. Očekáván byl poloviční pokles, vývoj je nejslabší od září roku 2009.

Eurozóna v deflaci přivolává zásah ECB

Propad cen v eurozóně je jasným rizikem pro Českou národní banku a její cíl, navrátit míru inflace k 2% cíli, napsal viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v názorovém textu pro HN. „Dovážíme silné deflační tlaky, které dále zesílí, pokud padající produkční ceny v eurozóně stlačí křehký růst zahraniční poptávky,“ uvedl viceguvernér. „V takovém případě pak pozitivní nabídkový šok plynoucí z aktuálního poklesu cen ropy může mít negativní dopady do inflačních očekávání tím, že sníží inflaci v situaci nulových úrokových sazeb, a tím zvýší reálné úrokové sazby. To může mít negativní dopad na vývoj domácí reálné poptávky a ČNB bude stát před staronovým rozhodnutím, jak splnit inflační cíl, stabilizovat inflační očekávání a podpořit domácí reálnou ekonomiku,“ sděluje Tomšík textem pro HN.

Real-time data sledujte v sekci Měny

Pokles spotřebitelských cen v eurozóně je první za posledních více než pět let. Podle mediánu odhadů ekonomů a analytiků pro Bloomberg česká inflační data, která vyjdou 9. ledna, ukáží na zpomalení meziročního tempa inflace v tuzemské ekonomice na 0,2 procenta za prosinec 2014 z 0,6 % za listopad. Stratég RBS v Londýně, Brian Mangwiro, čerstvé komentáře z ČNB označuje za jednoznačně „více holubičí“ než doposud. Guvernér ČNB Miroslav Singer po prosincovém měnovém jednání ČNB mimo jiné uvedl, že „si umí představit“ delší platnost kurzového závazku na koruně k euru. „Posun (závazku) výš není bezprostředně nutný, ale jeho pravděpodobnost se zvyšuje,“ reaguje nyní Mangwiro pro Bloomberg.

Singer: Dění v Rusku je šok i korekce žádoucím směrem

ČNB nemění sazby ani kurzový závazek, vidí protiinflační rizika

Newsletter