Korunu u 27,00 vyzve český HDP, řecké napětí i čínská hrozba

Kdo by čekal, že deště ze začátku týdne přinesou koruně osvěžení a ta se probere a odhodlá k pohybu, ten by se šeredně mýlil a může zase vychladnout. Celý týden koruna oscilovala kolem úrovně 27,02 a neměla se k pohybu ani jedním směrem. Buď otestovat připravenost centrální banky bránit úroveň 27,00 EURCZK či naopak k výletu na sever po horších makrodatech, nebo slovech guvernéra ČNB Miroslava Singera o pokračování intervenčního režimu na koruně i za rokem 2016. Slabší data z tuzemské ekonomiky v tomto týdnu reprezentovaly ceny průmyslových výrobců za měsíc červenec, jenž skončily v záporu a dle očekávání hodnotou -0,4 %. Guvernér Singer již po roce 2016, za jeho mandátem v čele centrální banky, nebude mít na intervenční režim zásadní vliv a obměněná bankovní rada v té době může mít na věc i zcela opačný názor. Koruna se tedy ani jednou z cest od současných úrovní nevydala.

Pokud jsme se nějaké divokosti nedočkali na koruně, dopřál nám ji v právě končícím týdnu hlavní měnový pár eurodolar.  Po celý týden na americký dolar doléhala devalvace čínského jüanu a obavy z opakování kroku. Vyvolala na trhu obavy o vývoj nejen čínské, ale celé světové ekonomiky, pokud takovouto akci provede druhé největší hospodářství světa. A o pozici světové dvojky se dá navíc úspěšně pochybovat, neboť srovnání probíhá v USD a tedy čínské HDP se podhodnoceným kurzem přepočítává na dolary (kdo ví, jak by to bylo, kdyby jüan volně fluktuoval). Vedle toho je čínský tah hrozbou pro celou řadu okrajovějších měn.

Další obavy plynuly z toho, jaký bude mít čínský krok dopad na americkou inflaci, zejména skrze její dováženou složku. Americká inflační data, která byla zveřejněna v tomto týdnu, negativně překvapila meziměsíčním růstem o 0,1 % při očekávání 0,2% vzestupu. Jedná se o vývoj před akcí čínské centrální banky.

Poslední kapkou byl zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu. Z něj vyplývá, že zvyšování sazeb se blíží, ale zřejmě k němu nemusí dojít na očekávaném zářijovém zasedání. Sázky v tomto směru naopak, i právě pod tlakem kroku Číny, výrazně ochladly.

Dolaru už nedokázala pomoci ani kupříkladu dobrá data z trhu nemovitostí v USA a naopak prudký růst nejistoty uvnitř eurozóny. Řecký premiér Tsipras totiž poté, co dorazily první miliardy pomoci ze třetího balíku mezinárodní finanční pomoci, podal demisi a země směřuje k předčasným volbám, které se pravděpodobně odehrají 20. září. Dolar souhrou všech faktorů oslabil na úrovně, na kterých jsme ho viděli naposledy v červnu.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Zejména nová nejistota kolem Řecka a napětí spojené s Čínou budou měnový trh ovlivňovat i v příštím týdnu. Co z předem známých událostí a dat nás čeká?

Z domácích zpráv a směrem ke koruně to pak bude zejména přesněný odhad růstu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí, který vyjde v pátek a k němuž následně připojí komentář ČNB. Ještě předtím – v úterý zveřejní ČNB svou bilanci a ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady.

V Německu budou v úterý zveřejněna konečná data růstu HDP za druhý kvartál. Institut Ifo zveřejní data podnikatelského klimatu, současných podmínek a očekávání za srpen. Za celou eurozónu budou v pátek zveřejněny údaje ekonomické, průmyslové, podnikatelské a spotřebitelské průmyslové důvěry za srpen.

Ze Spojených států se v úterý dozvíme data nových prodejů domů za červenec. Také budou zveřejněna data spotřebitelské důvěry za srpen. Ve čtvrtek budou zveřejněna přesnější data HDP za druhé čtvrtletí (očekáván anualizovaný růst o 3,2 %). Také ve čtvrtek bude zveřejněn index rozjednaných prodejů domů za červenec. V pátek pak budou zveřejněna data osobních příjmů a výdajů za červenec. Také bude zveřejněn spotřebitelský sentiment za srpen.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter