Koruny a klid: Podá ČNB rukavici spekulantům?

„Podej mu rukavici,“ zazní z úst Tomáše Hanáka ve filmu Bony a klid na adresu Honzy Potměšila v tu chvíli zmateně zírajícího na „vrátného“, který po něm chce „zatopit“ za vstup do klubu. Udělá, s nadhledem řečeno, to samé i Česká národní banka s korunovými investory? Podá jim pomyslnou rukavici v podobě vyšších úrokových sazeb?

ČNB ve čtvrtek 6. dubna ukončila od listopadu 2013 trvající režim kurzového závazku, prostřednictvím kterého bránila posílení koruny pod 27,00 za euro. I přes všechny odhady pointervenčního zpevnění české měny jsme se dočkali posunu o pouze necelých 50 haléřů. Od té doby jsme svědky postupného návratu k původní intervenční hranici 27,00 EURCZK.

Primárním důvodem tzv. exitu bylo dosažení robustního inflačního vývoje. Teď bude pro tempo růstu cen mimo jiné klíčový i „svobodný“ kurz koruny. Proč? „Pro budoucí vývoj inflace bude důležitá rychlost posilování koruny,“ okomentoval situaci ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Pokud vydrží dosavadní nevýrazné posílení české měny, zmírní to tlak na rychlejší návrat inflace k dvouprocentnímu cíli. ČNB by tehdy musela zvážit použití jiných měnových nástrojů,“ dodal.

ČNB brzy zvýší sazby. Sázky na to jsou nejvyšší od roku 2013

Stále platí, že hledání nové korunové rovnováhy bude, i dle slov guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, trvat pravděpodobně týdny, měsíce, možná i čtvrtletí. V souvislosti s tím a s utahování měnové politiky – prostřednictvím úrokových sazeb – tak bude kurz hrát svou roli.

Dosavadní vývoj eurokoruny je vzhledem k prognóze ČNB vnímán jako riziko. Pokud by kurz po delší dobu pokračoval ve velmi mírném, případně žádném, posilování vzhledem k původnímu kurzovému závazku (27,00 za euro), logicky by při zachování ostatních předpokladů vznikla potřeba odpoutání úrokových sazeb od nulových úrovní, řekl na včerejší tiskové konferenci ČNB guvernér Rusnok. Co to znamená?

Pokud by nastala situace, kdy by bylo potřeba utáhnout měnovou politiku (např. výrazný nárůst inflace), ovšem vývoj kurzu koruny by byl nepříznivý (minimální, případně žádné, posílení koruny oproti kurzovému závazku), ČNB by sáhla po zvýšení úrokových sazeb. To by přilákalo zahraniční investory, kteří by skupovali českou měnu, což by vedlo k jejímu posílení.*

A tím se dostáváme k onomu „podání rukavice“ spekulantům. Na trhu se totiž pořád nachází část z nich, která má otevřené korunové pozice a na své zisky stále čeká.

Ihned po intervenčním exitu došlo na posílení EURCZK, čehož někteří investoři opravdu využili. Vzhledem k tomu, že se však na trhu nenacházel dostatečný počet protistran – tj. obchodníků, kteří by nakupovali koruny a prodávali eura – česká měna oslabovala, a to až nad 27,00 za euro. Obchodníci, kteří ihned po exitu realizovali zisky z pevnější české měny, však byli pouhou částí obrovského spekulativního celku, který na tento vývoj dle odhadů vsadil až 65 miliard euro.

Rusnok (ČNB): Trh je klidný. Zásah není potřeba, i tak je stále ve hře. Kdy?

V tuto chvíli tak záleží na tom, jak se bude česká měna nadále vyvíjet. Pokud opravdu dojde na situaci, kdy bude potřeba měnovou politiku utáhnout a kurz bude v podstatě bez výraznější změny, ČNB se postará – „podá rukavici“ čekajícím spekulantům s nejpevnějšími nervy – o posílení koruny. V tu chvíli bude rovněž záležet i na počtu protistran. Jakmile by jich bylo stále nedostatek, korunové zpevnění po úrokovém „hiku“ by mohlo být částečně umazáno s tím, jak by investoři vybírali zisky.

Pravdou však je, že tato situace není dle slov samotného guvernéra ČNB Rusnoka vůbec aktuální. Potřeba dalšího utažení měnové politiky tu prý zatím není, tudíž diskuze o vyšších sazbách, a tedy jakémkoliv „podání rukavice“ spekulantům, není vůbec na místě. Dosavadní prognóza centrální banky tak i nadále pracuje s prvním navyšování až během třetího kvartálu 2017.

*To vše samozřejmě za předpokladu, že se na trhu najdou ještě nějací obchodníci, kteří by o korunu při vyšších sazbách jevili zájem.

Newsletter