Koupě nemovitosti přináší rizika. Jak se jim vyhnout?

Zdroj: Depositphotos

Když Jan Záhora řešil před čtyřmi lety vlastní bydlení, netušil, jaké komplikace může způsobit optický kabel vedený přes pozemek. Dodnes čeká, až jeho obec přemístí tento kabel jinam. Kvůli tomu stále nemůže využívat pozemek podle svých představ. „Je škoda, že neexistuje nějaká služba, která by na takové riziko kupující nemovitosti upozornila,“ napadlo ho. Od myšlenky nebylo daleko k činům a výsledkem je před nedávnem spuštěný NEMO Report. Ten umožňuje zájemcům si vytipovaný dům či byt předem „proklepnout“ a vyhnout se tak případným rizikům.

NEMO Report ale není určen jen pro laickou veřejnost. Naopak, velký zájem o něj projevili i různí specialisté v oblasti realit. Těm usnadňuje dohledat informace roztříštěné na různých místech, které se navíc často ani nenacházejí online. Ušetřený čas tak můžou věnovat rozvoji vlastního byznysu.

Už teď má NEMO Report solidní návštěvnost webu, také díky napojení na portál iKatastr. Ale tím jeho cesta nekončí, naopak, plánuje další vylepšení. O jaká se jedná? Přečtěte si rozhovor.

Jan Záhora, zdroj: NEMO Report
Jan Záhora, zdroj: NEMO Report

Jak byste vysvětlil NEMO Report někomu, kdo o vás ještě nikdy neslyšel?

NEMO Report je online služba, která poskytuje rychlé a jednoduché prověření nemovitosti. Díky napojení na různé zdroje dokážeme získat všechny potřebné informace. Ty zpracujeme, přetlumočíme do srozumitelné podoby a vytvoříme souhrnný a stručný report. V jediném výstupu se tak například dozvíte, jestli na nemovitosti vázne věcné břemeno, zda není majitel v exekuci, k jakému užití je pozemek určený územním plánem nebo jestli se na pozemku nenachází nelegální stavba.

Naše vize je na pár kliknutí získat jakoukoliv online informaci o nemovitosti.

Mimo to máme také širokou síť partnerů, díky kterým dokážeme zajistit i další služby. Jde například o technickou inspekci nemovitosti, znalecké posudky, zpracování projektů, inženýring nebo právní servis.

Náhled reportu, zdroj: NEMO Report
Náhled reportu, zdroj: NEMO Report

Co vás přivedlo na tuto myšlenku?

Na trhu nemovitostí působím více než osm let – poskytuji svým klientům komplexní servis při pořízení bydlení. Za tu dobu jsem se setkal s velkým množstvím situací, které přinesly kupujícím komplikace. Většině z nich se dá předejít, a tak jsme u každé poptávané nemovitosti dohledávali informace manuálně.

To je ale velmi pracné, informace jsou totiž velmi rozptýlené a jejich sběr zabere mnoho času. Zvažoval jsem se společníkem Filipem Majorem, jak by se to dalo vyřešit. Řekli jsme si, že by informace měly být jednoduše a rychle dostupné. Něco podobného už funguje u aut, tak proč by to nemělo jít u nemovitostí? Ty mají navíc mnohonásobně vyšší hodnotu a potenciální rizika tak mají mnohem větší důsledky. A tím to začalo.

Odkud a jak čerpáte data o nemovitostech? Jak rychle po kolaudaci jste schopní danou nemovitost „zachytit“?

Prověrka není podmíněná kolaudací. Mimo stavby umíme prověřit i pozemky nebo jednotlivé bytové jednotky. K tomu nám stačí jakákoliv základní identifikace nemovitosti, tedy například parcelní číslo. Čerstvě zkolaudovanou nemovitost jsme schopni zachytit v podstatě okamžitě, jakmile je zaevidovaná v katastru nemovitostí, respektive v databázi RÚIAN.

Chceme poskytovat klíčové informace, proto čerpáme data z katastru nemovitostí, insolvenčního a exekučního rejstříku a dále od největších distributorů technické infrastruktury (inženýrské sítě, vedení kabelů, vodovody, kanalizace a telekomunikace). Prověřujeme územní plány a v neposlední řadě také riziko povodní, kde vycházíme z dat společnosti Intermap Technologies, která dodává data celému pojistnému trhu.

Některá data máme integrovaná a získáváme je automaticky po zadání adresy. Další budeme v brzké době integrovat. Bohužel, některá data aktuálně plně integrovat nelze. Chceme tedy dát k dispozici maximum dostupných informací.

Povodňová mapa, zdroj: NEMO Report
Povodňová mapa, zdroj: NEMO Report

Proč by vás měli kupující nemovitosti potřebovat? Sami by si nedokázali potřebné informace najít?

Dokázali, ale problém je v tom, že je musíte hledat na několika různých místech. Navíc, laik často ani neví, které zdroje by měl prověřovat. Když už potřebné informace dostane, nemusí znát jejich význam. A na druhou stranu, profesionál se chce věnovat svému byznysu a neztrácet čas tímto píděním. Když si sečtete poplatky a čas věnovaný hledání, často i několik hodin, tak se to většině lidí nevyplatí. NEMO Report toto udělá za vás.

Mimo to dokážeme řešit individuální požadavky zákazníků – například integraci vybraných zdrojů přes API. V lednu jsme například integrovali informace o riziku povodní do největšího softwarového řešení pro odhadce nemovitostí. Chystáme několik dalších. Aktuálně jednáme s několika realitními kancelářemi a finančně poradenskými společnostmi.

Jaká rizika hrozí, pokud si zájemce o nemovitost danou budovu/pozemek dostatečně neprověří (ať už s vámi nebo bez vás)?

Loni na podzim jsme si nechali zpracovat průzkum. Podle něj každý třetí kupec nemovitosti až po podpisu kupní smlouvy zjistil nějaký zásadní právní, technický či jiný problém, o kterém předtím nevěděl.

Rizik je celá řada. Často se jedná o věcná břemena, zástavní nebo předkupní právo a podobně. Může jít také o závažnější problémy jako třeba o stavbu nezapsanou v katastru (tzv. nelegální stavbu), exekuce na majitele nebo právně nezajištěná přístupnost ke komunikaci.

Každé riziko přináší komplikace. Nemovitost může být nevhodná k zástavě pro banku, můžete být donuceni k legalizaci pergoly, nebudete moci využívat pozemek podle svých představ a podobně. V krajním případě nebude možné dům či byt koupit. Váš záměr se tak může zbrzdit o týdny nebo měsíce, nehledě na zvýšené náklady.

průzkum, zdroj: NEMO Report
průzkum, zdroj: NEMO Report

Existují nějaká rizika, která (zatím) nedokážete odhalit?

V současnosti se zaměřujeme na klíčová rizika. Aktuálně tedy neprověřujeme informace, které zpravidla nemívají zásadní dopad nebo jsou regionálního charakteru. Jde například o hlukové mapy, památkové zóny, poddolovaná území nebo zdroje znečištění v oblasti. Pokud bude o takové informace zájem, rádi je do reportu zakomponujeme.

Náhled reportu, zdroj: NEMO Report
Náhled reportu, zdroj: NEMO Report

Dá se nějak popsat váš „průměrný“ klient? Jsou to spíše fyzické osoby nebo firmy? Ze kterých regionů nejčastěji pocházejí?

Často nás využívají jak lidé, kteří si pořizují nové bydlení, tak specialisté v oboru. Zpravidla se jedná o projektanty, odhadce nemovitostí nebo realitní makléře. Laik ocení rychlou prověrku a jistotu, že ho nepřekvapí nějaká záludnost, specialista zase ušetřený čas.

Největší zájem evidujeme u lidí ze Středočeského kraje.

Kolik lidí vaši službu měsíčně využije? Jak rychle roste počet uživatelů?

Za necelé tři měsíce provozu máme několik stovek registrovaných uživatelů. Měsíčně vygenerujeme tisícovky reportů. Momentálně jasně dominují reporty rizika povodní pro odhadce.

Náhled reportu, zdroj: NEMO Report
Náhled reportu, zdroj: NEMO Report

Chystáte se rozšiřovat okruh informací, které vaše služba poskytuje? Pokud ano, o jaké další?

Fungujeme zatím krátce, NEMO Report jsme spustili teprve před Vánocemi 2020. V první řadě chceme integrovat a automatizovat zdroje, které teď řešíme manuálně. Jde například o informace z územních plánů a inženýrských sítí.

V následujících týdnech budeme mít k dispozici taky mapovou aplikaci. Přidáme i možnost objednat služby našich partnerů přímo na webu nebo na portálu registrovaných uživatelů. Chceme tak zpříjemnit cestu nejen za informacemi, ale i ke službám, které k nemovitostem neodmyslitelně patří.

Na webu píšete, že usilujete o větší transparentnost realitního trhu. V čem spočívá současná netransparentnost?

Jsem velmi rád, že se situace v posledních letech výrazně změnila k lepšímu. Na trhu je velké množství makléřů a poradců, kteří svoji práci dělají profesionálně a zodpovědně. Takové bychom velmi rádi podpořili v jejich práci. Bohužel ale zůstává velké množství lidí, kteří kvalitní služby neposkytují.

Velkou roli hraje dostupnost informací. Jakmile k nim zjednodušíme cestu, přispějeme ke kultivaci a větší transparentnosti trhu. Každý si bude moci vše jednoduše zjistit na pár kliknutí.

Chceme se stát nezávislou autoritou na trhu – podpořit kvalitní specialisty, zjednodušit jim práci a dát konkurenční výhodu. Na druhé straně chceme usnadnit situaci laikům, kteří se v nemovitostech neorientují.

Jan Záhora (1989) se podle svých slov dostal k nemovitostem jako slepý k houslím. Původně totiž začal jako finanční poradce, který mimo jiné zprostředkovával hypotéky. Jeho snaha zajistit klientům komplexní servis ho přivedla do oboru realit. NEMO Report ztělesňuje jeho vizi o narovnání informační asymetrie mezi prodávajícím (zná všechna rizika týkající se domu či bytu) a kupujícím, který doufá, že nekupuje pomyslného zajíce v pytli. Více než roční práce na projektu se vyplatila a každý si teď může prověřit potenciální rizika sám.

Newsletter