Kouzlo revize: Ekonomika USA propadla méně

Americká ekonomika si v prvním čtvrtletí zopakovala pokles z počátku loňského roku, tempo oslabení bylo ale nižší, než se dříve předpokládalo. Hrubý domácí produktu klesl v celoročním přepočtu o 0,2 % a vedle nepříznivého zimního počasí se na tom podepsal i silný kurz dolaru, pokles investic do těžby ropy a také stávka v přístavech na západním pobřeží. Plyne to z dnešních konečných údajů ministerstva obchodu USA.

Americká ekonomika propadla. Dočasně?

Minulý měsíc vládní statistici odhadli, že HDP v prvních třech měsících roku klesl o 0,7 % po růstu o 2,2 % v předešlém kvartálu. Ekonomové podle ankety agentury Reuters v průměru očekávali, že nyní údaje ukážou pokles o 0,2 %.

„Dnes zveřejněná data jasně potvrzují, že pokles v prvním čtvrtletí byl pouze dočasný,“ řekl pro Bloomberg hlavní ekonom JP Morgan Chase Michael Feroli. „Především pak spotřebitelský sektor se vrací do hry,“ dodal.

Ke zmírnění dříve odhadnutého poklesu přispěly nejvíce spotřebitelské výdaje, které rostly tempem 2,1 %, namísto předtím uváděného růstu o 1,8 %. Zároveň se díky růstu mezd výrazně zvýšily osobní úspory. To naznačuje, že kategorie spotřebních výdajů, která se na ekonomické aktivitě v USA podílí asi dvěma třetinami, by měla v tomto čtvrtletí svou expanzi ještě zrychlit

Poslední údaje z maloobchodu, trhu práce a trhu bydlení naznačují, že největší světová ekonomika na jaře oživovala z útlumu a některé dočasné negativní faktory přestaly působit nebo se jejich vliv zmírnil. Dolar se v posledních měsících stabilizoval a pokles výdajů v těžebním sektoru se zpomalil

Pokles na počátku roku byl první od propadu o 2,1 % ve stejném čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomiku rovněž zasáhla tuhá zima. Letos ale na rozdíl od loňska ekonomice ublížilo výrazné zhodnocování dolaru, které zvýšilo obchodní deficit. Obchodní bilance tak ubrala z růstu ekonomiky na počátku roku 1,9 procentního bodu, což bylo podle agentury AP nejvíce za 30 let.

Ekonomové začali v poslední době poukazovat na to, že americká ekonomika vykazuje za první čtvrtletí mnohem pomalejší tempo růstu než ve zbytku roku. Úřad, který údaje o vývoji HDP zpracovává, se kvůli tomu rozhodl přehodnotit svou metodiku sezonní úpravy. Zprávu o tom má předložit příští měsíc.

Newsletter