Ceny průmyslových výrobců v září meziročně klesaly třináctý měsíc v řadě. V září meziměsíčně klesly ceny průmyslových výrobců o 0,7 procenta. Meziročně byly nižší o 4,2 procenta. Dynamika poklesu v porovnání se srpnem dále zrychlila. Podobně jako předtím v červnu i v červenci. Meziroční pokles byl v září vůbec nejstrmější nejen za celý letošní rok, ale za období od října 2009, kdy vrcholila světová finanční krize a s ní spojené deflační tlaky.
Ceny v tuzemském průmyslu klesají nečekaně rychle
Téměř ze dvou třetin může za zářijový pokles cen levná ropa na světových trzích, byť ta v daném měsíci zdražila oproti srpnovým minimům. Levná ropa a poměrně levné pohonné hmoty se zásadně promítají do cen vstupů v průmyslu.
Lze předpokládat, že tlaky na pokles cen neustanou ani v nadcházející době. Nejde pouze o levnou ropu, ale také o ekonomický útlum Číny či o návrat deflace do eurozóny. Ve svém spojení přispějí tyto faktory k tomu, že se ceny průmyslových výrobců v ČR udrží po zbytek letošního roku poměrně hluboce v deflačním pásmu.
Deflační tlaky v průmyslu by však neměly být tak zásadní, aby kvůli nim musela Česká národní banka přehodnotit svůj stávající postoj ve věci intervenčního režimu. Ačkoli pravděpodobnost dalšího uvolnění měnových podmínek, příp. prodloužení délky trvání intervenčního režimu, i kvůli zrychlujícímu se propadu cen v průmyslu oproti minulému měsíci opět mírně stoupla. Dále však v základním scénáři předpokládáme, že ČNB svůj intervenční režim ukončí ve třetím kvartálu roku 2016.