Kovanda: Ceny v průmyslu zrychlují svůj pád

Pokles cen v průmyslu nabral v únoru opět na dynamice. Česká národní banka ale s „větrnými mlýny“ bojovat nebude. Ceny se meziročně propadaly nejrychleji od loňského září. V únoru klesly ceny průmyslových výrobců meziměsíčně o 0,6 procenta. Meziročně pak o čtyři procenta.

Klíčovým důvodem tohoto vývoje, který je momentálně příznačný pro všechny země EU s výjimkou Estonska, byly v únoru i nadále klesající ceny ropy na světových trzích a související zlevňování pohonných hmot. Položka, do níž v rámci statistického sledování vstupují, přispěla k meziročnímu poklesu cen průmyslových výrobců téměř z poloviny. Ceny energií byly v lednu o více než deset procent níže než před rokem ve stejnou dobu.

Samy o sobě nízké ceny energetických vstupů tuzemským výrobcům pochopitelně svědčí. Problematičtější je ovšem vývoj na globálních trzích, který odrážejí. Ten je poznamenán například obavami o další makroekonomický vývoj v Číně. Citelnější zpomalení globálního růstu by se dříve či později promítlo i do kondice české ekonomiky. Snížení růstu čínské ekonomiky o jeden procentní bod připravuje růst české ekonomiky o 0,2 až 0,3 procentního bodu.

Česká národní banka však na zrychlující se pokles cen v průmyslu zatím pravděpodobně reagovat nebude. Korigovaný ukazatel inflace, který nezahrnuje ceny pohonných hmot, v únoru opět zrychlil své tempo na 1,3 procenta. To indikuje, že nízké ceny ropy se zatím nepromítají do snižování cen v širší ekonomice. ČNB tak z toho hlediska nemá k zásahu žádný pádný důvod. Ostatně boj s levnou ropou na světových trzích prostřednictvím ještě uvolněnější měnové politiky by byl „bojem s větrnými mlýny“.

Newsletter