Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Kovanda: ČNB loni intervenovala za 244 miliard

Česká národní banka za celý loňský rok intervenovala v souhrnném objemu zhruba 244 miliardy korun. Uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Dodal, že v prosinci ČNB vykázala objem uzavřených spotových operací na devizovém trhu 1,54 miliardy eur, což představuje 41,7 miliardy korun.

„Na devizovém trhu byla přitom ČNB podle všeho výrazně aktivní také letos v lednu. Od počátku zahájení intervencí v listopadu 2013 až do konce roku 2015 v souvislosti s oslabováním koruny akumulovala rezervy odpovídající zhruba 440 miliardám korun,“ doplnil Kovanda.

Při předpokládaném růstu ekonomiky v roce 2015 ve výši 4,5 procenta odpovídala výše devizových rezerv ČNB ke konci loňského roku zhruba 36 procentům tuzemského hrubého domácího produktu. To je podle Kovandy z hlediska ČNB stále poměrně „komfortní“ úroveň. Při zahájení intervenčního režimu představovaly zhruba 22 procent HDP. Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny.

 

ČNB neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2017. Jako pravděpodobné centrální bankéři vidí ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. únor 2016

 

Další zintenzivnění akumulace rezerv v souvislosti s intervenčním režimem Kovanda očekává v letošním roce ruku v ruce s tím, jak budou sílit spekulace devizových obchodníků ohledně změny na postu guvernéra ČNB a ohledně potenciálního ukončení intervenčního režimu. „Zesílení tlaku přinese také další možné rozvolnění měnových podmínek v eurozóně. V letošním roce může objem prostředků akumulovaných v souvislosti s oslabováním koruny snadno převýšit loňský objem,“ poznamenal ekonom.

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek 4. února uvedla, že neukončí režim intervencí dříve než v roce 2017 a že jako pravděpodobné vidí ukončení v první polovině roku 2017. Do té doby centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než kolem konce roku 2016. Důvodem posunutí je vývoj inflace.

 

Newsletter