Po jednoznačně příznivém srpnovém výsledku plnění státního rozpočtu je výsledek za září jistým zklamáním. Vkrádá se totiž neodbytný pocit, že se vládě nedaří využít veškerý potenciál daňového výběru. Ministerstvo financí sice správně uvádí, že jde o nejlepší výsledek od roku 2008, ale to přece jenom bylo období poznamenané dopady světové finanční krize a z ní pramenících recesí.
Ke konci září dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 908,5 miliardy korun, celkové výdaje 911,3 miliardy korun a schodek hospodaření 2,8 miliardy korun. Nyní je česká ekonomika šestým nejrychleji rostoucím hospodářstvím vyspělého světa v meziročním vyjádření (zahrnujeme členské a partnerské země OECD). Pro srovnání, ještě před tím, než se krize naplno v ČR projevila, vykazovalo plnění rozpočtu v září roku 2008 kladné saldo čítající 10,5 miliardy korun. V září o rok dříve to bylo aktivní saldo ve výši dokonce přesahující 36 miliard korun. V roce 2005 zase necelých 26 miliard korun.
Státní rozpočet se v září propadl do schodku – Roklen24.cz http://t.co/gUGezVNodF @roklen24 #budget #Babis #schodek #Czech #government
— Roklen24 (@roklen24) 1. Říjen 2015
Současný zářný růst tuzemské ekonomiky by se měl výrazněji promítat do daňového inkasa i do plnění rozpočtu, pokud bychom opravdu měli hovořit o nepochybném zefektivňování samotných mechanismů daňového výběru.
Nezapomeňme také, že tuzemským veřejným financím výrazně pomáhají příjmy z dočerpávaných eurofondů, které jsou meziročně vyšší o takřka 53 miliard korun.
Konečný verdikt o zlepšování či nezlepšování daňového výběru bude být moci vyřčen až po skončení letošního roku, avšak zatím se zdá, že příznivé efekty v plnění rozpočtu má letos na svědomí spíše velice solidní ekonomický růst než zefektivnění daňového výběru.