Pokračující snižování průměrné sazby hypoték v ČR odpovídá současné makroekonomické situaci, kterou charakterizuje aktuální pokles tuzemské inflace na takřka nulovou úroveň. Uvedl to hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. V globální ekonomice se podle něj opět kumulují faktory, které se deflačně projevují i v ČR. Ať už jde o pokles cen pohonných hmot nebo potravin.
Průměrná sazba hypoték, ukazatel Fincentrum Hypoindex, v prosinci vykázala úroveň 2,06 procenta. Jen nepatrně tak zaostala ze svým rekordním minimem, 2,05 procenta, na něž klesla loni v červnu. Podle Kovandy by průměrná sazba hypoték měla zůstat víceméně na stávajících úrovních ještě minimálně několik měsíců.
Hypotéky jsou stále na dně, poprvé od května zlevnily
„Míra inflace v ČR se tak nachází poměrně výrazně pod úrovní, se kterou ve své aktuální prognóze počítá ČNB. Ta deklaruje termín ukončení svého intervenčního režimu, v jehož rámci oslabuje korunu a uvolňuje měnové podmínky, na přelom let 2016 a 2017. Nelze navíc vyloučit možnost, že bude slovně intervenovat proti koruně, a to zřejmě zdůrazněním možnosti zavedení negativních úrokových sazeb,“ uvedl Kovanda s tím, že se spekuluje o dalším rozvolnění měnových podmínek ze strany Evropské centrální banky.
Právě uvolněné měnové podmínky, jak v ČR, tak v eurozóně, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nízké úrovně.
V nejbližších měsících Kovanda nečeká oslabení zmíněných deflačních tendencí. Inflace v české ekonomice se bude pohybovat stále poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem ČNB. Nelze tudíž ani očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték. „Zároveň ovšem nelze očekávat jejich jakýkoli citelnější pokles. Komerční banky v posledním čtvrtletí loňského roku uvolňovaly podmínky pro poskytování podnikových a spotřebitelských úvěrů, ale nikoli těch hypotečních. V případě hypotečních úvěrů banky očekávají stagnaci poptávky, zatímco v ostatních segmentech úvěrového trhu předpokládají její růst,“ míní Kovanda.
Hypoteční trh letos stoupl o téměř třetinu na 135 miliard Kč