Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Kovanda k inflaci: ČNB může být spokojena, čeká ale na ECB

Růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil meziročně na 0,6 procenta z prosincových 0,1 procenta. Důvodem je hlavně zmírnění cenového poklesu potravin, nealkoholických nápojů a dopravy

Lednová míra inflace dělá v rámci možností České národní bance radost. Vzdálila se totiž deflačnímu pásmu, do jehož blízkosti se na sklonku roku 2015 propadla. Ve své prognóze počítala ČNB s jen o desetinku procentního bodu rychlejším růstem cenové hladiny.

 

Překvapení. Tuzemské ceny začaly v lednu viditelněji růst, inflace se odlepila od nuly a meziměsíčně i meziročně roste o 0,6 %

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 12. únor 2016

 

Inflace by ani v dalších měsících neměla klesnout na úrovně z přelomu roku, naopak měla by dále zrychlovat ruku v ruce s tím, jak budou zmírňovat dezinflační efekty u pohonných hmot i potravin. To snižuje pravděpodobnost zásahu ČNB, kterým by dále uvolnila měnové podmínky, ať už se jedná o prodloužení deklarované délky intervenčního režimu nebo na posledním měnověpolitickém zasedání diskutované uvedení negativních úrokových sazeb.

Je však třeba říci, že zásadní bude z hlediska ČNB březnové zasedání Evropské centrální banky. Ta se pravděpodobně uchýlí k dalšímu uvolnění měnových podmínek. V reakci lze očekávat oslabení eura a naopak tlak na posílení koruny. Pokud by byl silný a trvalejšího rázu, ČNB se může uchýlit k dalšímu uvolnění měnových podmínek i při poměrně příznivém vývoji inflaci, jak té obecné, tak jádrové.

Newsletter