Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Kovanda k platební bilanci: Rekord je nadosah

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, v září vykázal přebytek 6,63 miliardy korun. V srpnu deficit přitom vykázal schodek 0,74 miliardy korun. Zářijový přebytek má z podstatné míry na svědomí aktivní bilance zboží a služeb.

Platební bilance je zpět v plusu, v září byla v přebytku 6,6 mld.

Běžný účet platební bilance skončil v září v přebytku, po dvou měsících schodků. Za celý letošní rok se však nachází v zřetelně aktivních hodnotách, když vykazuje přebytek 80,17 miliardy korun. Loni přebytek činil za stejné období „pouze“ 21,06 miliardy korun, tedy o takřka 74 procent méně.

Z hlediska přebytku běžného účtu platební bilance byl přitom rok 2014 dosud historicky rekordní. Letos se ale daří i samotné obchodní bilanci, neboli bilanci zboží a služeb. Ta kumulovaně, za celý letošní rok, vykazuje o 7,76 miliardy lepší aktivní výsledek než za stejné období loňského roku.

Pozitivní je, že aktivního salda bylo dosaženo i navzdory tlumícímu se efektu přílivu peněz z eurofondů. Převody z rozpočtu EU vykázaly v září aktivní saldo „jen“ ve výši 3,7 miliardy korun. V srpnu to přitom bylo ještě 5,8 miliardy a například v červnu dokonce téměř 50 miliard korun.

Současný stav platební bilance je ale stále jednou z klíčových doložek toho, že oživení české ekonomiky se opírá o solidní základy. Kromě oslabené koruny, která nahrává vývozcům, se na příznivém stavu podepisují také levnější ceny ropy a pohonných hmot, které zlevňují dovoz.

Newsletter