Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Kovanda: Platební bilance je v mínusu, eurofondy slábnou

Běžný účet platební bilance skončil v srpnu letos potřetí v záporném pásmu, byť poměrně nepatrně. Za celý letošní rok se však nachází v zřetelně aktivních hodnotách, když vykazuje přebytek 73,5 miliardy korun. Loni přebytek činil za stejné období „pouze“ 38,4 miliardy korun, tedy o takřka 48 procent méně.

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, v srpnu snížil schodek na 743,9 milionu korun. V červenci deficit činil 21,5 miliardy korun. Srpnový deficit byl způsoben hlavně pasivem bilance důchodů.

Z hlediska přebytku běžného účtu platební bilance byl přitom rok 2014 dosud historicky rekordní. Letos se ale daří i samotné obchodní bilanci, neboli bilanci zboží a služeb. Ta kumulovaně, za celý letošní rok, vykazuje o 5,4 miliardy, neboli zhruba o 2,5 procenta, lepší aktivní výsledek než za stejné období loňského roku.

Jedním z důvodu srpnového záporného salda běžného účtu platební bilance je tlumící se efekt přílivu peněz z eurofondů. Převody z rozpočtu EU vykázaly v srpnu aktivní saldo ve výši 5,8 miliardy. V červnu, letos zatím posledním měsíci s aktivním saldem běžného účtu, to bylo téměř 50 miliard korun.

Současný stav platební bilance je ale stále jednou z klíčových doložek toho, že oživení české ekonomiky se opírá o solidní základy. Kromě oslabené koruny, která nahrává vývozcům, se na příznivém stavu podepisují také levnější ceny ropy a pohonných hmot, které zlevňují dovoz.

Newsletter