Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Kovanda: Plnění rozpočtu v lednu rekordně příznivé

Státní rozpočet skončil první měsíc roku v přebytku 45,9 miliardy korun. To je v meziročním srovnání nárůst o 17,3 miliardy korun. Jde tak o nejlepší lednový výsledek od vzniku ČR. Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy bylo plnění rozpočtu v lednu sice rekordně příznivé, lepší daňový výběr to ovšem nedokládá.

Ministerstvo financí vykázalo v lednu nejlepší výsledek rozpočtového plnění za daný měsíc od roku 1993. V roce 2014 byl ale lednový výsledek jen nepatrně horší než letos, když se podařilo docílit přebytku ve výši 45,1 miliardy korun.

Babiš: Loňský rozpočet skončil schodkem 62,8 miliardy korun

„Příznivý letošní výsledek je ale z velké části dán nárůstem prostředků z rozpočtu Evropské unie. Inkaso jak DPH, tak spotřební daně meziročně pokleslo,“ upozornil Kovanda. „Zatím nelze konstatovat, že se vládě daří zlepšovat daňový výběr. Příznivý stav plnění rozpočtu lze stále, podobně jako loni, vysvětlit čistě na základě vzmáhající se ekonomické aktivity, související s celkovým hospodářským růstem, příp. přechodnými faktory typu čerpání prostředků EU,“ dodal.

Podle něj se zavedení kontrolního hlášení v lepších výsledcích plnění projeví potenciálně teprve v průběhu roku.

Schodek rozpočtu: Potlesk nechme na jindy

Newsletter