Kovanda: Počet lidí bez práce poroste i v lednu

Prosincový nárůst lidí bez práce byl v loňském prosinci poměrně slabý, když činil tři desetiny procentního bodu. Důvodem je v prvé řadě rapidně se lepšící stav trhu práce. Uvedl to hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Míra nezaměstnanosti podle něj poroste také v lednu.

Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání stoupla na 6,2 procenta, a to z listopadové hodnoty 5,9 procenta. V prosinci celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o pět procent na 453.118. Počet hlášených volných pracovních míst poklesl o 2,4 procenta na 102.545 a podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 6,2 procenta.​

„Nárůst mezi prosincem a lednem je dalším ze ´železných pravidel´ našeho trhu práce. Poté ovšem zahájí pokles a během jara a léta trvaleji zamíří pod úroveň šesti procent. Za celý rok 2016 vykáže hodnotu 5,8 procenta,“ míní Kovanda.

Nárůst míry nezaměstnanosti mezi listopadem a prosincem patří k „železným pravidlům“ tuzemského trhu práce. Je důsledkem probíhající zimní sezóny, která z pochopitelných důvodů nepřeje pracovní činnosti vně budov, ať už jde o práci v lesnictví, stavebnictví či třeba v povrchové těžbě.

Zlepšování na trhu práce je podle Kovandy odrazem pokračující expanze české ekonomiky. V poměrně slabém prosincovém nárůstu se ovšem zrcadlí i zatím relativně teplá zima, která umožňuje pokračovat v některých pracovních činnostech, které by za tužších mrazů nebyly prakticky vykonavatelné.

Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 6,2 %

Newsletter